Sydafrika och ANC

Tutu en nagel i ögat på ANC

Publicerad 2009-04-06 12:19

Alessandro della Bella/AP Desmond Tutu hötter med fingret när han anar fusk.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nobelpristagaren och ärke­bis­kopen emeritus Desmond Tutu är kort och ganska späd men full av livssprudlande energi. Han har också en tunga som kan vara både vass och kraftfull när han surnar till, och just nu retar han gallfeber på sydafrikanska rege­ringspartiet ANC.

Desmond Tutu har varit en envis nagel i ögat på Sydafrikas politiska elit de senaste åren. Så fort han anar fusk eller ohederlighet bland landets makthavare hytter han med ett ilsket finger.

Sedan nationalfadern och globala superhjälten Nelson Mandela dragit sig tillbaka på ålderns höst är det vännen Desmond Tutu som får stå för det moraliska fotarbetet.

Och han skräder inte orden. När Sydafrika nyligen förvägrade tibetanske Dalai lama visum till Sydafrika för en fredskonferens inför fotbolls-VM 2010 under misstänkta påtryckningar från Kina röt Tutu genast till. Dalai lama stöttade sydafrikanerna i kampen mot apartheid och Tutu sade sig vara både ”upprörd” och ”skamsen” över regeringens agerande.

Häromdagen gick han så långt som att säga att han ”inte kan låtsas att han ser fram emot” den dag då skandalomsusade ANC-ledaren Jacob Zuma blir landets president. Nästa val i Sydafrika är den 22 april, och med största sannolikhet vinner ANC och Zuma kniper högsta makten i landet.

På måndagen fick Zuma besked från riksåklagaren att korruptionsåtalet mot honom ska läggas ned. Zumas advokater har tydligen lagt fram nya bevis för att anklagelserna i själva verket är politiskt motiverade. Den ofta lilaklädde och alltid lika sprudlande Desmond Tutu tycker det är strunt alltihop. Efter åtta års utredningar måste Zumas skuld prövas i domstol, anser han.

ANC tycker att den gamla farbrorn kan vara tyst. Partiets ungdomsförbund, som gått flera duster med Desmond Tutu redan tidigare, tycker att ärkebiskopens ”gormningar” är ”vämjeliga”. I ett pressmeddelande säger sig regeringspartiet vara ”alltmer upprört” över Desmond Tutus kritik och anklagar honom för ”helgerån”.

Vilket med största sannolikhet är något som såväl många sydafrikaner som andra i världen anser i sig är vanhelgande.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 20 12 tweets 8 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 4 0 tweets 4 rekommendationer