Tysk domare hänvisade till Koranen i skilsmässomål

Publicerat 2007-03-22 13:42

Den 26-åriga kvinnan ville skiljas omedelbart eftersom hennes man slog henne. Domaren sade nej och hänvisade till Koranen. Paret var muslimer och då måste en kvinna finna sig i att bli slagen. Fallet upprör hela Tyskland.

Händelsen inträffade i Frankfurt och handlar om ett par med marockanskt ursprung. De gifte sig i Marocko 2001 enligt muslimsk sed och flyttade senare till Tyskland. De har två barn och förra sommaren ingrep polisen sedan mannen misshandlat sin fru.

Sedan dess har de levt skilda åt. Men när kvinnan ville ha en snabb skilsmässa utan ett så kallat prövoår, sade en kvinnlig domare nej. Hon hänvisade till Koranen och den "kulturkrets" som paret stammade ur.

- Där är det inte ovanligt att mannen utövar sin rätt att slå sin fru. Det måste hon ha tänkt på när hon gifte sig med en man som växt upp i Marocko, skriver domaren i ett utlåtande som publiceras i de tyska tidningarna.

Politiker och debattörer fördömer domarens "kulturrelativisering". Seyran Ates, känd turkisk advokat i Berlin, talar om "människoförakt".

Alice Schwarzer, den tyska feministpionjären, säger att det inte handlar om tillfälligheter.
- Det gällande rättssystemet har sedan länge underminerats av islamistiska krafter säger hon och hänvisar till milda domar efter så kallade hedersmord.

Ronald Pofalla, kristdemokraternas generalsekreterare, är lika kritisk han.
- Om Koranen ställs ovanför tyska lag då är det bara att säga "god natt Tyskland".

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.