Upploppen i Storbritannien

UD uppmanar till försiktighet i London

Publicerad 2011-08-09 09:32

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Upploppen i London har gått in på tredje dygnet. Till följd av våldsamheterna råder nu den svenska ambassaden i London svenskar på besök och boende i staden att vara extra försiktiga.

För tredje natten i rad skakades den brittiska huvudstaden av plundringar, bränder och våldsamheter. Rapporter om oroligheter kommer nu också in från Birmingham, Liverpool, Bristol och Manchester.

Sveriges ambassad i London uppmanade på tisdagen svenskar i London att noggrant följa nyhetsrapporteringen och vara extra försiktiga i de stadsdelar som berörs av våldsamheterna.

Våldsamheterna började i stadsdelen Tottenham i London under helgen sedan en 29-årig man skjutits ihjäl av polis i torsdags. Även en polisman skadades i samband med skottväxlingen som uppstod i samband med att mannen skulle gripas i en minitaxi på Ferry Lane i Tottenham.

Fler än 450 personer har gripits sedan oroligheterna startade. Den brittiske premiärministern David Cameron har avbrutit sin semester och nu återvänt till London.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 30 13 tweets 17 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 3 0 tweets 3 rekommendationer