Ukraina

Ukrainas nya ledning tar form

Publicerad 2010-02-21 20:52

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Viktor Janukovytj, nyvald president i Ukraina, ser tre personer som tänkbara till premiärministerposten: affärsmannen Serhij Tihipko, förre utrikesministern Arsenij Jatsenjuk och förre finansministern Mykola Azarov.

Janukovytj räknar med att det snart ska finnas en ministär som ersätter Julia Tymosjenkos regering, sade han på söndagen när han namngav sina kandidater.

Regionernas parti, som Janukovytj har bakom sig, kommer att bli tvunget att regera i koalition och vem som blir premiärminister lär vara avgörande för eventuella samarbetspartier. Det torde också vara förklaringen till att två av de nominerade inte är partikamrater till Janukovyjt. Av de tre nämnda är det bara ryskfödde Azarov som tillhör Regionernas parti.

Både Tihipko och Arsenjuk ställde själva upp i presidentvalet men slogs ut i första omgången.

Till ukrainsk tv sade Janukovytj på söndagen att han räknar med att saken ska ha klarnat i slutet av veckan.

Som president har Janukovytj ingen formell roll i bildandet av en regeringskoalition.

Tymosjenko, som blev tvåa i presidentvalet och därefter valde att ifrågasätta resultatet, drog i lördags tillbaka sitt överklagande.

Inom Regionernas parti hade man då inlett processen för att driva fram en misstroendeförklaring mot Tymosjenko i parlamentet för att på så sätt tvinga henne att lämna premiärministerposten.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.