Det säger Zbigniew Brzezinski, president Barack Obamas utrikespolitiska guru, till DN under ett kort besök i Stockholm.
Den 80-årige polskamerikanske statsvetaren har ingen formell rådgivarroll för Obama, till skillnad från när han var nationell säkerhetsrådgivare år Jimmy Carter i slutet av 1970-talet. Det är dock ingen hemlighet att han har haft den nye presidentens öra alltsedan han tog ställning för Obama när senatorn från Chicago meddelat att han ville bli president.
De utrikespolitiska problemen tornar upp sig för USA; Afghanistan, Pakistan och Mellanöstern hör till de mest akuta. I nästa vecka tar Obama emot den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahu i Washington. Världen väntar på ett handfast amerikanskt initiativ i den israelisk-palestinska konflikten.
– Frågan är hur långt Obama är beredd att gå, och med hur mycket energi, för att tvinga fram fred. Faktum är att under de senaste åtta, eller faktiskt sexton, åren har det inte förekommit något allvarligt amerikanskt försök att få fred i Mellanöstern. Jag tror att Obama är seriös. Men det är ett frågetecken om han förmår driva igenom det.
Vad har Obama uppnått på det utrikespolitiska området?
– På de 112 dagar han har varit president har han revolutionerat det grundläggande konceptet för USA:s utrikespolitik. Om man tittar på listan över hans uttalanden i alla viktiga frågor – Mellanöstern, Iran, Afghanistan, Asien och Kina, Ryssland, Europa, Kuba, Latinamerika – är det en anmärkningsvärt ambitiös agenda.
Brzezinski anser att USA, efter åtta år under George W Bush, måste reparera sina relationer på alla dessa fronter. Kriget i Irak var särskilt skadligt för USA:s anseende, det medförde en geopolitisk katastrof i regionen och ökade terrorhotet mot USA. Redan det faktum att Bush är borta har gjort läget ljusare, konstaterar Brzezinski med ett skratt.
För några år sedan sade du att USA inte kan agera som en imperialistmakt i ett post-imperialistiskt tidevarv. Hur stämmer det med Obamas tänkande?
– Det stämmer bra. Han vill ha en annan relation till Latinamerika än den traditionella. Om behovet av att förbättra förbindelserna med islam ska presidenten hålla ett stort tal inom kort. USA måste också behandla Europa som en verklig allierad. Jag tror att han inser att vi inte längre lever i imperialismens tid, och att kolonialismen inte har mycket av en framtid.
I Afghanistan besegrades Sovjet av islamistiska Mujahedin, stödd av Jimmy Carters administration som du var rådgivare åt. Den rörelsen utvecklades till talibanerna. Är det klokt att också USA krigar i Afghanistan? Och är inte det ett återfall i imperialism?
– Hur definierar du imperialism? Om man anser att det är imperialism att hjälpa afghanerna att motstå en sovjetisk invasion…då är det en ny definition av imperialism. Och hur kom det sig att vi kunde störta talibanregimen med några hundra soldater om inte afghanerna hade stått på vår sida? Men visst, detta har ändrats, under sju år har vi försummat Afghanistan. Det har bidragit till talibanernas återkomst. Men majoriteten vill inte ha deras styre tillbaka. Våra ambitioner är blygsamma – ett oberoende land, som är troget sina traditioner, men som inte domineras av en militant extremiströrelse som ger beskydd åt al-Qaida.