Usama bin Ladins död

USA förhörde bin Ladins änkor

Publicerad 2011-05-13 13:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA:s underrättelsetjänst förhörde i veckan tre av Usama bin Ladins änkor. Kvinnorna uppträdde ”fientligt” mot amerikanarna, uppger källor med insyn i utredningen om al-Qaidaledarens död.

De amerikanska underrättelseofficerarna ville höra kvinnorna en och en. Skälet var att man ville jämföra deras historier och urskilja eventuella motsägelser. Men det tillät inte Pakistan.

Kvinnorna fick höras i grupp och med pakistanska underrättelseofficerare i rummet, rapporterar den amerikanska nyhetskanalen CNN.

Förhören ska inte ha gett mycket ny information, men utredningen är ännu i sin linda.

De tre fruarna lämnades kvar i Abbottabad efter att den amerikanska elitstyrkan Navy Seals stormat bin Ladins hus och skjutit ihjäl al-Qaidaledaren. Det har spekulerats i att fruarna egentligen skulle ha fått följa med styrkan från platsen, men att de lämnades kvar när en av Navy Seals helikoptrar förstördes.

Den yngsta av fruarna, Amal Ahmed Abdulfattah, 29, sköts i benet i samband med räden mot Usama bin Ladin. De andra två änkorna har identifierats som Khairah Sabar och Siham Sabar. Usama bin Ladin hade ytterligare två fruar, men de bodde inte med honom.

Ända sedan räden genomfördes har USA legat på Pakistan om att få förhöra kvinnorna. Men alla har inte velat tillmötesgå amerikanerna.

I Pakistan finns många som är kritiska till att USA utförde en militär operation innanför landets gränser utan tillstånd. Nu är man angelägen om att inte kröka rygg för de amerikanska påtryckningarna.

Samtidigt vill man rentvå sig från misstankarna och insinuationerna om att det funnits personer inom den pakistanska militären som hjälpt till att skydda Usama bin Ladin. Några konkreta bevis har ännu inte presenterats på att bin Ladin hade hjälp från officiellt håll, men misstankarna kvarstår.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 33 13 tweets 20 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 3 0 tweets 3 rekommendationer