USA förlamat och förtjust av snön

Uppdaterad 2010-02-07 11:09. Publicerad 2010-02-07 09:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Upp till 99 centimeter snö, inofficiellt rekord, rapporteras ha fallit i helgens oväder över nordöstra USA. Washington är förlamat sedan i fredags kväll. President Barack Obama vågade sig på en tur med sin fordonskolonn, men inte utan problem.

I en båge från West Virginia ut till New Jersey vid Atlantkusten noterades från i fredags fram till söndagsmorgonen minst en halvmeters snöfall. Högsta noteringen blev enligt amerikanska medier 99 centimeter.

I huvudstaden Washington gav sig folk ut på skidor på oplogade gator. Där föll upp till 81 centimeter, mer än rekordet 71 centimeter från "The Great Knickerbocker Storm" i januari 1922.

Enligt The Washington Post stod över 200 000 hushåll i lördags kväll utan elförsörjning.

President Obama, som länge bott i det mer snövana Chicago, har tidigare hånat huvudstadsbefolkningens dåliga beredskap. I lördags försökte han ignorera stormen, och lät sin stora fordonskolonn köra till ett stort partimöte några kvarter från Vita huset.

Fram kom han, men inte utan missöden. Först fick en ambulans sladd och körde in i en följebil med journalister. Sedan rasade en snötyngd gren ner på en av de svarta stadsjeeparna i kolonnen, rapporterar Washingtons mediebloggar.

- Det är "snowmageddon" (snö-domedagen) här i DC, sade Obama i sitt tal på mötet.

Washingtons borgmästare Adrian Fenty beskrev det som mer snö än "många av oss har sett under vår livstid". Han var tacksam över att ovädret slagit till över helgen, och sade i en tv-intervju att snöröjningen hade full fart med ett mål i sikte:

- Att ha staden redo och öppen som vanligt måndag morgon.

Några enstaka dödsoffer rapporteras i trafikolyckor som kopplas till snön. Men på det stora hela präglas reaktionerna till ovädret mest av fascinerad förtjusning.

Annat var det 1922, då snön fick den omtalade och hypermoderna biografen The Knickerbocker Theater i Washington att rasa ihop. Ungefär 100 människor dödades, en av de största tragedierna i USA:s huvudstads historia.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.