USA vill att Israel ska frysa allt fortsatt arbete på de bosättningar som inleddes efter den 26 september i 90 dagar. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu bekräftade på söndagen att ett sådant förslag diskuteras.
USA:s vädjande är ett försök att åter locka palestinier och israeler till förhandlingsbordet och att få igång de fredssträvanden som startades i Washington den 2 september men som snabbt avbröts efter det att Israel fortsatt uppförandet av nya bosättningar, något som palestinierna starkt motsatte sig.
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har bett sju av sina ministrar som ingår i den inre regeringskärnan att ge sitt stöd till förslaget. På söndagen, efter ett regeringsmöte, bekräftade Benjamin Netanyahu att USA:s förslag om bland annat byggstopp diskuteras.
– Det är inte slutgiltigt, det formuleras fortfarande av oss och av amerikanerna. Om och när förslaget är slutfört ska jag föra fram det i lämpligt regeringsforum, i detta fall säkerhetskabinettet, sade Netanyahu till medieuppbådet.
USA lovar att fortsätta ge sitt stöd till Israel i FN samt att leverera ytterligare tjugo stridsflygplan till ett värde av 20 miljarder kronor, erfar Jerusalem Post.
Enligt nyhetsbyrån Reuters, som citerar diplomatiska källor, kommer USA inte att kräva ytterligare begränsningar av bosättningarna efter det att de 90 dagarna gått ut.Frysningen ska inte gälla östra Jerusalem.
Netanyahu ska också ha blivit lovad att USA lägger in sitt veto mot internationella försök att pressa Israel i fredsfrågan, skriver TT-AFP.
I en första kommentar från den palestinska myndighetens president Mahmoud Abbas säger han att ett stoppande av bosättningarna är en förutsättning för att fredssamtalen ska kunna återupptas.
Frågan om de israeliska bosättningarna är infekterad. Så sent som på lördagen publicerade den palestinska tidningen Palestine Post en artikel skriven av författaren Rene Delavy där han skrev att "om inte Israel ger israeliska bosättningar i en gåva till palestinierna så kommer inte det här landet att existera inom några år, omgivet av 1,5 miljarder fiender".
Den palestinska regeringens chefsförhandlare Saeb Erekat sa tidigare i helgen att om USA inte förmår Israel att upphöra med bosättningsbyggandet innan november månads utgång kommer PLO att be USA att erkänna Palestina som en stat med de gränser som rådde 1967, inkluderande östra Jerusalem.