USA vet inte var al-Qaida-ledaren Usama bin Ladin är och har inte fått pålitliga underrättelser om detta på flera år, säger försvarsminister Robert Gates i en intervju med tv-bolaget ABC.
På frågan om han anser att Pakistan gör tillräckligt för att fånga världens mest efterlyste man svarar Gates:
– Tja, vi har faktiskt inga uppgifter om var Usama bin Ladin finns. Hade vi det skulle vi fånga honom.
Det brittiska mediebolaget BBC har tidigare i veckan rapporterat om en fånge i Pakistan som hävdat att bin Ladin befann sig i Ghazni i östra Afghanistan i januari eller februari. Gates kan inte bekräfta de uppgifterna. Och på frågan när USA senast hade koll på var bin Ladin befann sig svarar Gates: ”Jag tror att det var flera år sedan.”
På söndagen gick James Jones, säkerhetsrådgivare till presidenten, emot försvarsministern genom att säga att bin Ladin enligt de senaste uppgifterna ”befinner sig någonstans i norra Waziristan, ibland på den pakistanska sidan av gränsen, ibland den afghanska, där han gömmer sig i mycket oländigt, bergigt, generellt laglöst område”.
Jones får frågan om USA planerar ett nytt försök att jaga al-Qaida-ledaren och svarar: ”Jag tror det”. En granskning utförd av ett senatsutskott har givit den förra USA-regeringen – med George W Bush i spetsen – skulden för att bin Ladin kunde fly från Tora Bora-grottorna i Afghanistan 2001. USA gav bin Ladin och al-Qaida skulden omedelbart efter attackerna mot World Trade Center i New York den 11 september 2001 och det var fångandet av bin Ladin som angavs som orsak till att gå in i Afghanistan.
En rapport från senaten pekade nyligen specifikt ut Bushs försvarsminister Donald Rumsfeld som direkt ansvarig för att bin Ladin inte infångades 2001 trots att han fanns ”inom räckhåll”. bin Ladin ska i december 2001 ha varit fångad i systemet av grottor och tunnlar i Tora Bora-bergen när Rumsfeld nekade till en begärd förstärkning för att fånga terroristen.
Armén ska bland annat uttryckligen ha begärt att få sätta in trupper för att skära av de flyktvägar som ledde till trygghet några kilometer från Pakistan. Beslutet att inte följa uppmaningen fattades enligt rapporten direkt av Rumsfeld och hans högste militäre ledare Tommy Franks.