Iran

USA: Hårda sanktioner mot Iran behövs

Publicerad 2009-12-15 07:16

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter The Times avslöjande att Iran kan ha fortsatt utveckla kärnvapen meddelar Washington att hårda sanktioner kan införas mot Iran. Svårigheterna ligger fortfarande i att få med Ryssland och Kina.

- Avslöjandena om att man har arbetat på en utlösarmekanism gör att det känns nödvändigt och sådana avslöjanden skadar verkligen inte, säger en icke-namngiven amerikansk tjänsteman till The Times.

Uttalandet ska ses i ljuset av att USA under lång tid har försökt få Ryssland och Kina att ingå i ett avtal om tuffare sanktioner mot Iran. Sedan Obamas officiella försök misslyckats att lösa kärnvapenfrågan genom diplomatiskt möte öga mot öga för första gången sedan revolutionen 1979 – åtminstone tillfälligt – tycks resonemanget lyda att sanktioner är det enda rimliga alternativet.

Förutom de nämnda länderna ingår Tyskland, Storbritannien och Frankrike i förhandlingarna med Iran. Kina har varit helt emot sanktioner, medan Ryssland har stått med en fot i båda lägren. Iran har å sin sida sagt att de vägrar samtala om sanktioner ska diskuteras.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 33 13 tweets 20 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 3 0 tweets 3 rekommendationer