Attentatet i Tucson

USA hedrade offren i Tucson

Publicerad 2011-01-10 18:50

Foto: J. Scott Applewhite / AP Photo President Barack Obama och hustrun Michelle Obama deltog i en tyst minut för offren i Tucson.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Medan USA hedrade de döda och skadade i skottdåden i Tucson, väntades 22-årige Jared Lee Loughner ställas inför domstol, misstänkt för mord och mordförsök.

Loughner anklagas i nuläget för två mord och tre mordförsök. Han representeras i rätten av advokat Judy Clarke, som även försvarat brevbombaren Ted Kaczynski. Motivet är ännu oklart, men utredarna har i hans hem hittat dokument där mordplaner mot kongressledamot Gabrielle Giffords avslöjas.

– Ytterligare åtalspunkter kan tillkomma under utredningens gång, sade FBI-chefen Robert Mueller.

Samtidigt som USA med president Barack Obama i spetsen hedrade de sex döda samt flera skadade efter lördagens skottdåd i Tucson, Arizona, rapporterades det om en förvirrad ung gärningsman som stängts av från college för störande beteende.

Skottdåden har väckt debatt om den skarpa politiska retoriken inför novembervalet i fjol kan ha bidragit till våldsdådet. FBI-chefen såg inget omedelbart hot mot offentliga politiker och tjänstemän, men uppmanade till försiktighet och sade att "hatisk och hetsande retorik" är en prövning för myndigheter då den kan få "ensamvargar" att gå till attack.

Demokraten Gabrielle Giffords – målet för attacken i Tucson – tillstånd var fortfarande kritiskt på måndagen. Ett skott har passerat genom hennes ena hjärnhalva och även om läkare gjort vissa framsteg så var läget ovisst.

Ytterligare 13 skottskadades när Loughner öppnad eld på ett öppet politiskt möte. När skytten skulle ladda om slet en kvinna magasinet ur hans hand, vilket kan ha räddat många liv.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 33 13 tweets 20 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson

Njut av en förlängd växtsäsong i huset

Ett prunkande växthus är en dröm för många. Ett lustfyllt krypin för rekreation eller umgänge över en fika. Det här behövs för ett lyckat växthus.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.

Foto: AP

Lady Gaga ställer in i Indonesien efter hot

Lady Gagas Indonesienkonsert under den pågående världsturnén blir inte av. Det verkar nu slutgiltigt klart. Hårdföra religiösa fick som de ville. 3 0 tweets 3 rekommendationer