Israel/Palestina-konflikten

USA jagar genombrott i Mellanöstern

Publicerad 2009-09-15 21:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tiden tickar ned för USA:s försök att gjuta liv i fredsprocessen i Mellanöstern lagom till FN:s generalförsamlingsmöte i nästa vecka. Barack Obama riskerar ett bakslag som fredsmäklare redan innan han börjat.

Obamas sändebud George Mitchell bedriver skytteldiplomati mellan Jerusalem och Ramallah i veckan. Målet är att utverka eftergifter från Israels högerledare Benjamin Netanyahu stora nog för att locka palestiniernas president Mahmud Abbas till ett toppmöte med Obama i New York om en vecka.

Den stora stötestenen är Västbankens bosättningar. Abbas vägrar träffa Netanyahu så länge Israel fortsätter bygga nya bostäder på ockuperad mark.

Efter samtal med Abbas i Ramallah på tisdagskvällen antydde Mitchell att New York-mötet kan bli av.

- Vi hoppas att denna fas av våra ansträngningar ska få en positiv avslutning under de närmaste veckorna, i dag hade vi en produktiv diskussion om det, sade han till journalister i staden som fungerar som palestiniernas huvudstad.

Efter överläggningar Mitchell-Netanyahu i Jerusalem tidigare under tisdagen var det däremot knäpptyst från båda sidor, vilket kan tolkas som att mötet inte ledde någonvart. De två fortsätter sina samtal på onsdagsmorgonen.

Netanyahu kan tänka sig ett tidsbegränsat byggstopp, men med undantag för såväl påbörjade och beslutade projekt som för hela östra, ockuperade Jerusalem.

- Palestinierna förväntar sig ett totalt byggstopp. Det kommer inte att hända. Jerusalem är inte en bosättning och byggandet där ska fortsätta, sade Netanyahu till knessets utrikes- och försvarsutskott i måndags.

Det ryktas om en kompromiss mellan USA och Israel, där Netanyahu lovar ett nio månader långt byggmoratorium, men det är tveksamt om det duger åt palestinierna och president Abbas.

Netanyahu är klämd mellan USA och de ultranationalister som stagar upp hans koalitionsregering och som motsätter sig alla tankar på byggstopp i bosättningarna. En kompromiss med USA kan köpa tid åt Netanyahu, men löser knappast tvisten på lång sikt.

För Obama står mycket på spel. Han vill reparera USA:s anseende i den muslimska världen, och väckte mycket hopp där med sitt tal i Kairo i juni. Obama har öppet deklarerat att bygget i bosättningarna måste upphöra, och en reträtt på den punkten skulle bli politiskt dyrbar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.