USA-missionär ute ur Nordkorea

Publicerad 2010-02-06 06:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den amerikanske missionären Robert Park kom på lördagen till Peking, efter att ha släppts ur fångenskap i Nordkorea.

I den slutna koreanska staten har Park suttit fången sedan juldagen, då han gick över en frusen gränsflod från Kina för att sätta världens ögon på Nordkoreas brott mot mänskliga rättigheter.

I veckan meddelade Nordkoreas statliga nyhetsbyrå KCNA att eftersom Park har visat ånger har "det organ i landet som har hand om fallet beslutat att vara överseende och förlåta och frige honom".

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.