USA och Vietnam militärtränar ihop

Publicerad 2010-08-10 12:31

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Amerikanska och vietnamesiska soldater ska ut på Sydkinesiska sjön för gemensam militärövning — en uppvisning av de militära band som knutits mellan de två forna fiendeländerna.

Fartyget USS John S McCain har anlänt till vietnamesiska Danang med 270 amerikanska sjömän ombord. Tillsammans med den vietnamesiska flottan ska ett fyra dagar långt utbytesprogram genomföras.

– Vi ska ha vårt första träningsutbyte någonsin med den vietnamesiska flottan om skadebegränsning, nödreparationer och brandsläckning, sade Mike Morley, fartygets talesperson.

Besöken från den amerikanska flottan är del i det officiella firandet av att 15 år har gått sedan de diplomatiska relationerna mellan de två tidigare krigsfienderna normaliserats.

Militärövningen kommer i en tid av territoriellt gnabb bland grannländerna kring Sydkinesiska sjön. Det handlar om två ögrupper — Paracel och Spratly — som både Kina och Vietnam gör anspråk på. USA har velat blanda sig i affären och utrikesministern Hillary Clinton sade på ett besök i Hanoi nyligen att USA har ”nationellt intresse” i att se att internationell lag respekteras i området. Kina å sin sida vill inte att dispyten ”internationaliseras”. Fartygsbesöket i Vietnam riskerar att irritera Kina ytterligare.

Läs mer: Kinas militär spänner musklerna

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 56 16 tweets 40 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 14 6 tweets 8 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 106 30 tweets 76 rekommendationer