Jurister i Pentagon planerar att åtala Wikileaks. Det uppger tidningen The Wall Street Journal och mediaföretaget Fox. Enligt mediauppgifterna utreder också federala åklagare om vilka lagrum som kan komma i fråga.
Uppgifterna i tidningen The Wall Street Journal gör gällande att federala åklagare undersöker om Wikileaks begått brott när de lämnat ut tusentals med sekretessbelagda uppgifter i samband med kriget i Afghanistan. Nyheten i Wall Street Journal, som publicerades under samtidigt som Wikileaks grundare Julian Assange anklagats för sexbrott i Stockholm, bygger på olika källor inom amerikanska myndigheter.
– Det pågår en gemensam utredning av armén och FBI, men det är oklart vilken anklagelsen blir i slutändan, uppger en brottsutredare.
Den amerikanska brottsutredningen är dock inte första hand riktad mot Julian Assange, som är australisk medborgare, utan mot själva organisationen Wikileaks. Men flera tjänstemän, som Wall Street Journal, har talat med säger också att det kommande brottmålet också kommer att riktas mot Julian Assange, och att också rättsliga åtgärder mot grundaren av Wikileaks utreds.
Målet ska handla om de 76.000 sekretessbelagda amerikanska militära handlingar som Wikileaks gjort offentliga genom sin sajt under juli 2010. Den ideella organisationen har också lovat publicera ytterligare 15.000 dokument.
Offentliggörandet av dokumenten har tidigare väckt starka reaktioner från både Pentagon och Vita huset, där man menat att dokumenten kan ge terrorister tillgång till de allierades taktiska och militära samarbete samt att dokumenten uppger namn på olika lokala afghanska uppgiftslämnare.
Att till slut åstadkomma brottsanklagelser mot organisationen och få fallet till domstol, uppges vara både svårt och kontroversiellt.