Israel/Palestina-konflikten

USA slopar krav på bosättningsstopp

Uppdaterad 2010-12-08 00:04. Publicerad 2010-12-07 22:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA har släppt kravet på en frysning av israeliska bosättningar. Trots det uppges fredssamtal inledas nästa vecka då israeliska och palestinska förhandlare väntas till Washington.

– Efter konsultationer med parterna har vi bestämt att ett förlängt moratorium denna gång inte kommer att ge bäst underlag för att återuppta direkta förhandlingar, sade en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset.

Fredssamtalen låste sig i slutet av september då Israels tio månader långa moratorium om byggförbud löpte ut.

Palestinierna har hittills sagt att de inte kommer att förhandla så länge byggen pågår.

Men enligt vad tjänstemannen vid Vita huset uppgav arbetar man vidare på att försöka bryta dödläget i samtalen mellan parterna och få i gång fredsprocessen. Dessutom räknar man med att israeliska och palestinska förhandlare väntades till Washington nästa vecka.

– De kommande dagarna och veckorna ska vi ägna åt kärnfrågorna hos de båda sidorna i denna konflikt... om hur man kan skapa en fast grund för det gemensamma målet med ett ramavtal om frågorna, sade tjänstemannen.

– Detta vårt mål i början och vi är fortsatt trogna det målet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 58 18 tweets 40 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 14 6 tweets 8 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 106 30 tweets 76 rekommendationer