Striderna i Libyen

USA söker fristad åt Khaddafi

Publicerad 2011-04-17 09:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA har börjat leta efter ett land som kan ta emot Libyens ledare Muammar Khaddafi. Det skriver den amerikanska tidningen New York Times på söndagen.

USA och dess allierade sonderar i första hand terrängen i Afrika. Saken kompliceras av att åklagare vid Internationella brottmålsdomstolen i Haag vill dra Khaddafi inför rätta. Misstankarna mot honom gäller bland annat Lockerbieaffären 1988 som krävde 270 personers liv.

Khaddafi måste förmås att frivilligt överge sitt starka fäste i Tripoli. USA letar därför efter ett land som inte undertecknat ett utlämningsavtal med domstolen.

Runt hälften av staterna i Afrika (liksom USA) har inte ratificerat Romstadgan för Internationella brottmålsdomstolen.

FN:s säkerhetsråd har gett klartecken för ett militär ingripande i Libyen för att skydda civilbefolkningen, men inte för att störta ledarskapet. Förra veckan gjorde emellertid ledarna för bland annat USA, Storbritannien och Frankrike klart att Muammar Khaddafi måste bort från makten.

– Vi lärde oss en och annan läxa i Irak och en av de större är att libyerna själva måste ansvara för att regimen byts ut, inte vi. Vad vi försöker göra är att hitta ett fredligt sätt att organisera en sorti om möjligheten dyker upp, säger en regeringstjänsteman till New York Times.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 58 18 tweets 40 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 14 6 tweets 8 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 106 30 tweets 76 rekommendationer