USA:s president Barack Obama har beslutat att inte offentliggöra några bilder av den döde al-Qaidaledaren Usama bin Ladin. Det uppgavs på onsdagskvällen från Vita huset.
Obama bekräftar i en intervju för programmet ”60 Minutes” på tv-kanalen CBS att bilderna inte kommer att släppas till allmänheten, men vill ändå markera mot konspirationsteoretikerna.
”Det är ingen tvekan om att vi dödade Usama bin Ladin... Ni kommer inte att se bin Ladin gå omkring på den här jorden igen”, sade Obama till tv-kanalen, enligt Vita husets talesperson Jay Carney, som återgav presidentens yttranden på onsdagskvällen.
CBS kommer att sända intervjun med Barack Obama på söndag kväll, USA-tid.
Den bild som uppges visa de dödliga skador al-Qaida-ledaren fick när han sköts i huvudet har av medarbetare till Obama beskrivits som otäck.
Presidentens stab har även en video som visar Usama bin Ladins begravning ute till havs, som genomfördes kort efter räden mot terrorledarens hus i Abbottabad.
– Jag trodde att det var givet, slutligen, att ett fotografi skulle komma att visas upp för allmänheten, säger CIA-chefen Leon Panetta till tv-kanalen NBC.
– Visst, jag har sett dessa foton. Vi har analyserat dem. Och det råder inget tvivel om att det är bin Ladin.
Avvägningar kring en eventuell publicering pekar mot att ett offentliggörande skulle kunna sätta stopp för konspirationsteorierna om att bin Ladin inte alls är död, men det skulle också kunna skapa en mycket farlig situation, bland annat för de amerikanska trupper som befinner sig utomlands.
– De ser ut så som du väntar dig när någon har skjutits i huvudet. Det är inte vackert, konstaterar den republikanske senatorn Saxby Chambliss, efter att ha sett bilderna.
– Riskerna överväger fördelarna, anser ordföranden i representanthusets underrättelseutskott Mike Rogers, och tillägger:
– Konspirationsteoretikerna skulle ändå bara hävda att ett eventuellt foto var manipulerat.