När segerruset lagt sig efter kongressvalet i USA står vinnarna i det republikanska partiet inför svåra utmaningar. Det säger USA-experten Jan Joel Andersson i en intervju med DN.se.
Under natten till onsdagen svensk tid avgjordes kongressvalet i USA. Som väntat blev det en stor framgång för republikanerna som nu sitter på en betryggande majoritet i representanthuset. I senaten knappade man in men demokraterna behåller ett litet övertag.
Men vilket mandat republikanerna fått av väljarna är oklart, menar Jan Joel Andersson, forskare på Utrikespolitiska institutet.
– De har lovat väldigt många olika saker. Tea Party-rörelsen har propagerat för mindre statlig inblandning. Andra republikaner är för ett starkt försvar och vill bevara de social skyddsnät som finns. Det är svårt att se hur man ska klara det här utan göra många väljare besvikna, säger Jan Joel Andersson.
Många har snarare röstat mot demokraterna och Obama än för republikanerna.
– De tillhör inte de traditionella supportrarna utan har missnöjesröstat och kan ganska fort överge partiet, säger Andersson.
Motsättningarna kommer att bli uppenbara när det är dags att sätta sig ner och ta ställning i konkreta politiska frågor.
– Att få ihop en budget blir inte lätt när vissa vill minska budgetunderskottet och andra vill permanenta skattesänkningarna från president Bushs tid. Det kan bli interna splittringar som är svåra att hantera, säger Jan Joel Andersson.
Vilken roll Tea Party-rörelsen får är svårbedömt, anser Andersson. Klart är att rörelsen kan ställa till problem även i det egna lägret. Den har riktat nästa lika mycket kritik mot traditionella republikaner som mot demokraterna.
Den som ska lyckas med balansakten mellan olika republikanska grupperingar är Ohio-politikern John Boehner som blir talman i representanthuset.
– Men hans viktigaste bidrag de senaste åren har varit att obstruera mot Obamas politik. Nu handlar det om att leverera, säger Jan Joel Andersson.
En konkret fråga som republikanerna kommer att rikta in sig på är Obamas stora sjukvårdsreform.
– Det är symboliskt väldigt viktigt för republikanerna att de lyckas begränsa reformen. Förväntningarna från många grupper som röstat in dem är stor.
Med demokratisk majoritet i senaten och republikansk i representanhuset – och presidentens möjlighet att lägga in sitt veto – blir det svårt att få igenom lagförslag.
– De stora reformernas tid är förbi. Nu kommer det att handla om att förändra saker på marginalen, säger Jan Joel Andersson.