Guantánamo

USA vill släppa ung Guantanamofånge

Publicerad 2009-07-30 06:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA:s regering har gjort en u-sväng och vill nu skicka hem en av de yngsta fångarna på Guantanamobasen. Samtidigt slog en domare fast att en annan fånge bör friges.

Det har rått delade meningar om hur gammal afghanen Mohammed Jawad var när han greps i samband med en granatattack i Kabul i slutet av 2002. Hans advokat har hävdat att han bara var tolv år medan Pentagon hänvisar till medicinska undersökningar som pekar på att han hade hunnit bli 18 år när han skickades till USA:s terroristfängelse på Guantanamobasen 2003.

Hans fall är ett av många som nu granskas av amerikanska domstolar. Sedan domstolen avfärdat Jawads bekännelser med motiveringen att de framkallats genom tortyr sade regeringens advokater i förra veckan att de övervägde ett nytt åtal mot Jawad, men på onsdagen kom beskedet att justitiedepartementet vill överlämna Jawad till ett annat lands regering.

Jawads advokat sade att det betyder att Jawad skickas till hemlandet Afghanistan där han kommer att friges. Myndigheterna i Kabul har begärt att Jawad ska skickas hem och har till och med erbjudit sig att sända ett plan för att hämta honom.

Justitiedepartementet bad domstolen om sju dagar för att klara av nödvändigt pappersarbete och därefter ytterligare 15 dagar för att överlämna Jawad till en annan regering.

I en annan domstol gav domaren på onsdagen order om att 34-årige kuwaitiern Khalid al-Mutairi ska friges. Han har suttit fängslad på Guantanamobasen i nästan åtta år. Han greps under ett besök i Pakistan 2001. Domstolens motivering offentliggjordes inte.

Det sitter för närvarande 229 fångar kvar på Guantanamobasen som USA:s president Barack Obama har lovat att stänga i början av nästa år.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Foto: Apichart Weerawong / AP Förutom bombmannen själv ska tre personer ha fått mindre allvarliga skador.

Man skadad av sin bomb i Bangkok

Gripen svensk kopplas till händelsen. En man som uppges vara iranier skadades svårt av en bomb i Thailands huvudstad Bangkok på tisdagen.