Gazakonvojen

USA vill undvika ny fartygstragedi

Publicerad 2010-06-05 00:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

USA uppgav på fredagen att man försöker förhindra ännu en våldsam konfrontation till havs där Israel är inblandat när nu ett irländskt fartyg är på väg mot Gaza.

– Alla vill undvika ytterligare konfrontation och undvika att upprepa måndagens tragiska händelse, sade utrikesdepartementets talesman Philip Crowley.

– Vi arbetar tillsammans med israelerna. Vi arbetar med Palestinska myndigheten och andra internationella partner. Vi hoppas komma fram till hur vi bäst kan åstadkomma det, sade han.

USA har varit i kontakt med den irländska regeringen, som på fredagen uppmanade Israel att visa återhållsamhet när det irländska fartyget ”Rachel Corrie” förbereder sig för att trotsa den israeliska blockaden och leverera förnödenheter till Gaza.

Irlands utrikesminister Michael Martin sade att fartyget ”Rachel Corrie” går mot Gaza efter att ha avvisat ett föreslaget kompromissavtal. Enligt förslaget skulle lasten överlämnas via Israel.

– Vi hoppas ”Rachel Corrie” och andra fartyg arbetar med israeliska myndigheter för att överlämna materialet till Gaza. Det är en del i samtalen vi för, sade Crowley.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.