Arabförbundets utrikesministrar enades på onsdagen om att stödja en sista omgång av indirekta Israel-Palestina-samtal, trots misstro mot Israels intresse av att återuppliva försöken, uppgav Amr Mussa, ordförande för Arabförbundet.
Beslutet välkomnades av Israel och kom efter månader av USA-ledd diplomati. Utrikesministrarna enades om att förhandlingarna ska avslutas inom fyra månader för att gå USA:s fredsansträngningar till mötes.
– Det rådde en enighet om att Israel inte är intresserat av fred; beviset är det som äger rum på ockuperad mark...handlingar som är avsedda att provocera de arabiska och amerikanska parterna, tillade Mussa.
Ministrarna uppgavs enligt Mussa också vara eniga om att de ställde ”legitima frågor om effektiviteten i USA:s insats”.
Fredsförhandlingarna har legat på is sedan Israel inledde sin förödande attack mot Gazaremsan i december 2008. Palestinierna har sagt att de enbart kommer att återvända till förhandlingsbordet om Israel först upphör med allt byggande av bosättningar på den ockuperade Västbanken.
Israel har dock enbart gått med på ett tio månaders uppehåll som utesluter offentliga byggnader och det annekterade östra Jerusalem, vilket palestinierna inte accepterat. USA har för att bryta dödläget erbjudit sig som mellanhand för indirekta samtal.
Arabförbundets beslut välkomnades från Israeliskt håll:
– Vi välkomnar detta beslut. Premiärminister Benjamin Netanyahu har konstant uppmanat till fredsförhandlingar och vi hoppas att samtalen nu kan röra sig framåt, sade den israeliska regeringens talesman.