Den 1.700 meter höga vulkanen Grímsvötn på Island fick ett mindre utbrott på lördagen. Omkring 500 resande fick ge upp försöken att flyga från Köpenhamn till Island på söndagen till följd av askmolnshotet.
Rökpelaren från vulkanen hade på eftermiddagen isländsk tid nått en höjd av 15.000 meter.
Islands meteorologiska institut har informerat den Europeiska flygtrafikledningen om utbrottet, skriver tidningen Morgunbladid, men just nu ser askan inte ut att sprida sig utanför Island.
Utbrottet är det trettonde sedan geologerna började föra statistik i början av 1900-talet. Och Grímsvötns utbrott kommer inte som en överraskning. I början av november 2010 visade vulkanen tecken på en ökad aktivitet då stora vattenmassor började strömma från glaciären vilket visade på ökad värme och därmed ökad aktivitet.
Större delen av vulkanens krater ligger under ett 200 meter lager med is och endast en mindre del av kratern är synlig.
Senast isen runt vulkanen började smälta på samma sätt som 2010 var 2004 och då följdes smältan av ett utbrott, vilket alltså sker även den här gången.
Geofysikern Páll Einarsson säger till Morgunbladid att det finns all anledning att följa det som händer med Grímsvötn eftersom vulkanen är mycket kraftfull och kan få ett stort utbrott, även om det som hittills inträffat inte innebär några problem.
– Eftersom röken kommer från en del av kratern där tre mindre utbrott ägt rum tidigare år så tror vi inte att det ska bli frågan om något större utbrott, säger Einarsson till tidningen.
Vatnajökull, som är Europas största glaciär, ligger på sydöstra delen av Island, tio mil sydost om Eyjafjallajökull, som under våren 2010 fick flera utbrott som spred så stora mängder aska in över Europa att flygtrafiken drabbades av flera långa och kostsamma avbrott.
Geologen Hjorleifur Sveinbjornsson säger till nyhetsbyrån Reuters att risken är liten för att Grímsvötn ska få ett lika stort utbrott som Eyjafjallajökull.