Utländska medier stängs ute från gatorna

Publicerad 2009-06-17 09:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Utländska medier får nu inte längre vistas på gatorna i Teheran eller andra iranska städer. Samtidigt planerar motståndare till president Mahmoud Ahmadinejad att fortsätta sina protester för femte dagen i rad.

Fredagens valresultat som resulterade i att den sittande presidenten Mahmoud Ahmadinejad vann har ifrågasatts av valets förlorare, Mir Hossein Mousavi och flera länder har protesterat mot det sätt som regimen slagit ned demonstrationerna. Den amerikanske presidenten Barack Obama har hittills inte velat välja sida i konflikten.

Omfattande protester har skakat framförallt Teheran de senaste dagarna men vad som utspelat sig i andra städer runt om i landet är oklart. Finland ambassadör i Teheran, Heikki Puurunen, säger till nyhetsbyrån Reuters att regimen verkar ha tagits på sängen av de kraftiga protesterna.

Sju personer dödades i måndags i samband med protester och på en film som publicerats på internet på onsdagen syns hur en kraftigt beväpnad säkerhetsvakt skjuter ut från ett fönster mot den demonstrerande folkmassan. Enligt uppgifter till Reuters dödades dessutom fyra studenter i söndags sedan deras bostäder anfallits av polis och milis.

En grupp på flera hundra studenter fortsatte under onsdagen med en sittstrejk i protest mot attacken och mot, vad de anser, det felaktiga valresultetet.

På onsdagsförmiddagen svensk tid kallades Storbritanniens ambassadör i Teheran till det iranska utrikesdepartementet, rapporterar Sky News. Där fick han ta emot Irans kritik mot de uttalanden som Storbritanniens premiärminister Gordon Brown och utrikesminister David Miliband gjort.

Samtidigt som de internationella nyhetsbyråerna nu stängs ute från vad som utspelar sig på gatorna i Iran så har omvärlden istället vänt sig till mikrobloggen Twitter där korta meddelanden skickade över mobiltelefoner eller datorer kan ge en bild av läget i landet.

Sedan det amerikanska utrikesdepartementet i helgen fått klart för sig att Twitter skulle komma att tas ned under några timmar nu i veckan till följd av en normal service av systemet beslutade man att vädja till sajten att vänta med uppgraderingen för att de iranska rösterna inte skulle tystas.

Twitter beslutade därför att flytta sin service till klockan 01.30 på natten iransk tid i tisdags. En mycket stor andel av de meddelanden som läggs ut på Twitter under söksträngen #IranElection kommer dock inte från Iran utan från personer utanför landet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Sjukvårdsreformen – älskad eller hatad

Kelly Corcoran kan utbilda sig. Republikanska presidentkandidater lovar att riva upp lagen men för många amerikaner gör den stor skillnad.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.