Protesterna i Mellanöstern och Nordafrika

Utökade EU-sanktioner mot Syrien

Uppdaterad 2011-09-03 16:30. Publicerad 2011-09-03 09:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

EU utökar sanktionslistan mot Syrien med tre bolag och fyra personer.

Enligt EU-publikationen Official Journal är de tre bolagen fastighetsbanken Masraf Aqari Suri (på engelska kallad Real Estate Bank), investmentbolaget Cham och transportfirman Mada. Sanktionerna innebär att européer förbjuds att göra affärer med dem.

Fyra syriska affärsmän har också lagts till listan över dem som berörs av frysta tillgångar och reseförbud inom EU.

I fredags beslöt EU förbjuda all handel med syrisk olja, men sanktionerna går inte lika långt som de USA har infört, med stopp för investeringar. Det har att göra med att det bland stora investerare i Syrien finns europeiska energibolag som brittisk-nederländska Royal Dutch Shell och franska Total.

Italien har dessutom utverkat ett undantag för ingångna avtal som kan uppfyllas före den 15 november.

Åtgärderna antas med andra ord få ganska begränsade effekter, särskilt som det finns andra marknader för Syrien att exportera till. Men Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov fördömer EU-sanktionerna ändå:

– Vi har alltid sagt att ensidiga sanktioner inte leder till något bra. Det förstör möjligheterna att nalkas krisen gemensamt, sade Lavrov till reportrar i Tadzjikistans huvudstad Dusjanbe där ett toppmöte för ex-sovjetiska stater hålls.

På lördagen ska säkerhetsstyrkorna ha skjutit ihjäl två personer i Maarrat i provinsen Idlib. Antalet döda efter fredagens omfattande demonstrationer mot Bashir Assads styre steg samtidigt till 21, uppgav den Londonbaserade organisationen Syriska observatoriet för mänskliga rättigheter.

I Stockholm samlades i helgen ett 50-tal syriska kurder i exil för att dryfta vad de kan göra för att stödja regimens motståndare i hemlandet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 65 18 tweets 47 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 15 6 tweets 9 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 106 30 tweets 76 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.