Irak

Våg av terror i Irak

Publicerad 2010-07-28 11:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Flera terrordåd utfördes på tisdagen och onsdagen i olika delar av Irak i en våg av oroligheter, som bland annat utlösts av den utdragna politiska kampen om vem som ska leda landets nästa regering.

Minst fem personer dödades när en vägbomb exploderade i Bagdad. Bomben var placerad nära ett utbetalningskontor för pensioner i stadsdelen Sadr City, där folk hade samlats för att ta ut sina pengar, uppger Reuters.

Vid ett separat bombdåd dödades fem personer och 13 skadades när en bomb exploderade i en restaurang i Sadr City enligt AFP.

Minst sju personer dog och 46 skadades vid granatattacker i shiamuslimernas heliga stad Karbala, söder om Bagdad. Attackerna genomfördes när pilgrimer hade samlats för en ceremoni sent på tisdagskvällen.

Vid en helikopterolycka utanför Karbala på onsdagen dödades samtliga fem besättningsmän. Den rysktillverkade helikoptern, som flögs av det irakiska flygvapnet, övervakade pilgrimsvandringarna i Karbala. Helikoptern störtade sedan den flugit in i en sandstorm.

Läs mer: Höga al-Qaida-män gripna i Irak

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.