De senaste dagarnas våldsvåg mot den egyptiska oppositionen fördöms av omvärlden. Minst tretton människor har dött. Men de styrande skyller dödsoffren på ”infiltratörer” och anklagar demonstranterna för att vilja bränna ned parlamentet.
Minst tretton människor har dött och över 700 har skadats i de senaste tre dygnens våldsamma sammanstötningar mellan utkommenderade säkerhetsstyrkor och de aktivister som uppehåller sig på och kring Befrielsetorget i centrala Kairo.
Våldet utlöstes av att en aktivist greps och misshandlades av civilklädda säkerhetsmän på fredagsmorgonen. Det ledde till stenkastning från demonstranterna. Hundratals medlemmar ur den fruktade säkerhetsstyrkan Karios säkerhetsdirektorat (CSF) stormade tältlägret på torget, satte eld på tälten och började jaga bort aktivisterna. De angränsande gatorna spärrades av med taggtråd och cementblock.
Videoklipp som filmats med mobilkameror har dokumenterat flera exempel på brutalt övervåld från ordningsmaktens sida. En utdragen filmsekvens som har spridits på nätet visar hur en medelålders kvinna, liggande försvarslös på marken, utsätts för såväl sparkar som batongslag från säkerhetsstyrkornas män.
På måndagen fördömde FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon våldet mot demonstranterna.
– Övergreppen oroar mig djupt. Egyptens makthavare måste visa återhållsamhet och respektera de mänskliga rättigheterna, sade FN-chefen.
Även USA:s utrikesminister Hillary Clinton kritiserade i går våldet. Hon uppmanade det styrande militärrådet att respektera medborgarnas rätt att under fredliga former få uttrycka sin åsikt. USA skänker årligen Egypten motsvarande nio miljarder kronor i militärt bistånd.
Men det styrande militärrådet – uppbackat av den nyutnämnde premiärministern Kamal Ganzuri – ber inte om ursäkt för det grova våldet.
Under det första dygnets våldsamheter hävdade Ganzuri att inga övergrepp ägt rum. Därefter har premiärministern övergått till att skylla dödandet och misshandelsfallen på ”kontrarevolutionära krafter” och ”infiltratörer”.
Vid en presskonferens i Kairo på måndagen sade en av medlemmarna i militärrådet, general Adel Emara, att myndigheterna har avslöjat en pågående konspiration med syfte att bränna ned parlamentet, något som skulle utföras av ”de stora folkmassor som finns på Befrielsetorget”.
En mindre byggnad tillhörig parlamentet sattes i brand under helgens protester. Det var dock oklart vem som ligger bakom. Enligt demonstranterna var eldsvådan ett verk av provokatörer från säkerhetstjänsten. Riksåklagare Abdel Maguid Mahmoud uppmanade på måndagen Egyptens tv-kanaler att överlämna filmer från brandincidenten som ska kunna användas som bevismaterial.
Det eskalerande våldet överskuggade den andra etappen i det pågående parlamentsvalet. Enligt preliminära resultat blev även den andra valomgången en framgång för de islamistiska partierna. Muslimska brödraskapets politiska gren Frihets- och rättvisepartiet fick enligt sina egna vallokalsundersökningar 39 procent av rösterna.
Det officiella valresultatet väntas senare i veckan. Den tredje och sista valomgången hålls den 3–4 januari.