Vänstern segrade i El Salvador

Publicerad 2009-03-16 05:59

Dario López-Mills/AP Mauricio Funes utropade seger inför jublande anhängare.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

MEXICO CITY. För första gången sedan fredsuppgörelsen i El Salvador 1992 får nu landet en vänsterregering. Det står klart sedan den förre TV-journalisten Mauricio Funes segrat i söndagens presidentval.

Vid tiotiden på söndagskvällen lokal tid kunde vänsterpartiet FMLN:s kandidat Mauricio Funes utropa sig till segrare.

- Det står nu ställt utom alla tvivel att jag blir El Salvadors näste president, deklarerade han inför jublande anhängare.

Med 92 procent av rösterna räknade hade Funes fått 51,28 procent och det regerande högerpartiet Arenas kandidat Rodrigo Ávila 48,72 procent av väljarstödet.

Den förra gerillan FMLN:s seger innebär att ännu ett land i Latinamerika tar ett stort kliv till vänster på den politiska kartan. I El Salvador, som under hela 1980-talet plågades av ett inbördeskrig mellan regeringen och vänstergerillan, väntar nu troligen mindre av nyliberal ekonomisk politik och mer av sociala reformer, även om den 49-årige Funes först måste ta i tu med den svåra uppgiften att samla en majoritet bakom sin politik i kongressen.

Han sträckte därför i sitt segertal ut handen till sina politiska motståndare och manade dem till att hålla fast vid ”det hopp och den vilja till försoning som gjorde det möjligt att nå fred i vårt land”.

I sitt tal återkom han till den befrielseteologiska biskopen Óscar Romero, som mördades 1980.

- Min regering kommer att baseras på dialog och rikta in sig på att hjälpa de fattigaste och mest utsatta grupperna, på samma sätt som Romero på sin tid menade att kyrkan måste sätta de fattiga i första rummet. Så ska min regering agera, sade Mauricio Funes.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.