Sri Lanka efter kriget

Väntad storseger för presidentparti i Sri Lanka

Publicerad 2010-04-09 19:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den partiallians som stöder president Mahinda Rajapaksa har som väntat storsegrat i Sri Lankas parlamentsval.

När 180 av de 225 platserna i parlamentet hade fördelats på fredagskvällen hade presidentens Förenade folkets frihetsallians (UPFA) säkrat 117. Den ledande oppositionsrörelsen Förenade nationella partiet (UNP) hade fått 46 mandat och Tamilska nationella alliansen 12 platser.

En talesman för presidenten sade att UPFA troligen får minst 24 av de återstående 45 platserna. Det skulle innebära att regeringsalliansen skulle sakna nio platser från den två tredjedelars majoritet som skulle ha gett presidenten rätt att på egen hand ändra landets författning.

Parlamentsvalet i torsdags var det första efter det att armén krossade den tamilska gerillan LTTE i maj förra året. Att Sri Lanka äntligen fick fred efter 26 års inbördeskrig har fått presidentens popularitet att rusa i höjden.

Samtidigt har de politiska motsättningarna inom den singalesiska majoriteten hårdnat. För tre månader sedan blev Rajapaksa omvald som president efter en bitter tvekamp med hans tidigare allierade, förre överbefälhavaren Sarath Fonseka. Kort efter det valet greps Fonseka och ställdes inför en militärdomstol. Han är åtalad bland annat för att ha ägnat sig åt politisk verksamhet medan han ännu var i militär tjänst. Nu kandiderade han till parlamentet från sin fängelsecell, men hans parti fick bara fem mandat.

Visserligen stärker nu Rajapaksa sitt grepp om landet, men att valdeltagandet inte ens nådde upp till 55 procent tar enligt bedömare en del av glansen från valsegern.

– Folket har skickat ut budskapet att de är trötta på politikerna och deras bedrägerier. Därför brydde sig nästan halva väljarkåren inte om att rösta, sade analytikern Victor Ivan.

Människorättsaktivisten och analytikern Nimalka Fernando sade att det låga valdeltagandet tar ifrån regeringen mycket av dess moraliska auktoritet.

– När dess legitimitet är undergrävd på detta sätt kan inte regeringen genomföra några större reformer, sade Fernando.

Åtskilliga klagomål om hot och påtryckningar på väljarna kom också under valdagen. Som en följd av oegentligheter ska valet göras om i två av landets 22 valdistrikt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 70 19 tweets 51 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 17 8 tweets 9 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 134 31 tweets 103 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.