Strömmen av vapen till Mellanöstern har ökat kraftigt de senaste åren, även om de ännu ligger långt under toppnivåerna på 1980-talet. Det konstaterar fredsforskningsinstitutet Sipri i en rapport som publicerades på måndagen.
Under perioden 2004—2008 ökade vapenexporten till länder i Mellanöstern med 38 procent jämfört med åren 1999—2003 (då vapenhandeln förvisso var den lägsta på 40 år), enligt Sipri. Den stora ökningen oroar forskarna:
"Under de senaste fem åren har vi bevittnat Mellanösterns återkomst som en betydande mottagare av konventionella vapensystem. Även om vi är långt ifrån nivåerna nådda under 1980-talets första hälft är det fortfarande en oroande trend", skriver forskaren Pieter Wezeman i ett pressmeddelande.
USA är fortfarande världens största vapenexportör med nära en tredjedel, 31 procent, av den globala vapenförsäljningen. På andra och tredje plats följer Ryssland och Tyskland med 25 respektive 10 procent. De största mottagarna är Kina, Indien och Förenade arabemiraten. 37 procent av USA:s export gick till Mellanöstern.
Finanskrisen kommer "säkerligen" att påverka vapenhandeln även om inget märks ännu, skriver Sipri. Trenden är annars ökande. Världsvolymen för de senaste fem åren var 21 procent högre än perioden 1999—2003, då nivån var den lägsta sedan 1960-talet.
Sipri redovisar årligen vapenströmmarna över världen i rullande femårsperioder, eftersom volymerna till och från enskilda länder kan variera kraftigt från ett år till ett annat.