Striderna i Libyen

Var är Khaddafi?

Uppdaterad 2011-08-22 17:06. Publicerad 2011-08-22 09:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I nuläget är det oklart var Khaddafi befinner sig. En diplomatkälla gör gällande att Khaddafi ska vara inne i högkvarteret Bab Aziziya. Andra uppgifter pekar ut ett sjukhus. Men han kan också ha flytt landet.

Uppgiterna om var Khaddafi befinner sig är motstridiga. En diplomatisk källa uppger att Khaddafi förskansat sig i högkvarterat Bab Aziziya. Samtidigt ryktas att Khaddafi lämnat huvudstaden. Om detta är riktigt och han fortfarande finns kvar i landet kan han ha tagit sin tillflykt till Sirt, staden där han föddes.

Enligt uppgifter till tevestationen Al Arabiya befinner sig Khaddafi inne på Tajuras hjärtsjukhus öster om Tripoli.

Ett annat tänkbart alternativ är att han tagit sig längre söderut, till Sabha, till den stad där han växte upp. Hittills har rebellerna inte gjort några starka framstötningar in i dessa städer, skriver The Telegraph.

Under måndagsmorgonen cirkulerade också uppgifter om att två sydafrikanska plan skulle vara på väg till Libyen för att undsätta Khaddafi. Men Sydafrikas utrikesminister meddelade senare att man inte kommer skicka något flygplan till Khaddafis räddning och att man vet att den libyske ledaren inte kommer till Sydafrika för att söka asyl, skriver Reuters. Rebellerna sa också på söndagen att de har flygplatsen under kontroll.

Vidare tänker landet inte omedelbart att erkänna motståndsrörelsens Nationella övergångsråd (NTC) som Libyens legitima ledning i händelse att Gaddafi faller.

Så vart skulle Khaddafi kunna tänkas fly om han beger sig utomlands?

Burkina Faso, Tchad, Republiken Guinea, Saudiarabien, Venezuela och Zimbabwe är några av länderna som analytiker nämner som möjliga alternativ, som skulle kunna ta emot Khaddafi med öppna armar, skriver Guardian.

Bland dessa utmärker sig Venezuela särskilt, landets president Hugo Chavez har uttalat stöd för Khaddafi.

Chavez har vid flera tillfällen besökt Libyen och en av landets fotbollsarenor har uppkallats efter honom. Under söndagskvällen kommenterade Chavez händelserna i Libyen med orden ”Vi (ser) bilder av hur de demokratiska regeringarna i Europa, tillsammans med den påstått demokratiska regeringen i USA, förstör Tripoli med sina bomber.”

Men Khaddafi har också starka band med en rad afrikanska länder.

– Han har tillräckligt med vänner för att kunna hitta sig en säker plats på många ställen i Afrika, säger Adekeye Adebajo, som leder forskningsinstitutet Centre for Conflict Resolution, vid universitetet i Cape Town i Sydafrika, i en kommentar till Guardian.

Under måndagen har flera av Libyens ambassader i utlandet låtit meddela att de stöder revolutionen. Både vid ambassaden i Syrien och beskickningen i Vitryssland har sådana beslut fattats.

I Damaskus tillkännagavs det med ett uttalande som återgavs av flera nyhetsmedier, i Minsk bytte personalen till rebellernas flagga och bekräftade detta för nyhetsbyrån Interfax.

I Kuwait rev exillibyer ned bilder av Gaddafi inne på Libyens ambassad. Ambassadören meddelade enligt AFP att han också stöder rebellrådet.

Den internationella samarbetsorganisationen Arabförbundet tillkännagav i ett uttalande generalsekreteraren Nabil al-Arabis ”fulla solidaritet” med Nationella övergångsrådet.

Khaddafi framträdde senast i offentlighetens ljus den 12 juni i år när han mötte schackmästaren Kirsan Iljumzjinov över ett parti schack. Sedan dess har hans röst hörts i tv-tal, var han då befunnit sig har varit oklart.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 20 9 tweets 11 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 70 19 tweets 51 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Johan Gunséus / Scanpix Gustav Fridolin.

MP: Ge lärare laglig rätt till elevstöd

Förslag på Miljöpartiets kongress. Inga besked om hur mycket stödet skulle kosta statskassan. 17 8 tweets 9 rekommendationer

Starka ovationer. Retoriskt skickligt avslutande tal av språkröret som snart går på pappaledighet. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 134 31 tweets 103 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.