Sociala medier

Varning för bedrägeri på Facebook

Publicerad 2010-08-17 00:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Datasäkerhetsföretaget Sophos varnar för att bedragare försöker lura Facebookanvändare genom att erbjuda en Dislike-knapp. Den som accepterar erbjudandet får i stället skadlig mjukvara installerad på sin dator, och från Facebook-kontot sprids spam där personens vänner får samma falska erbjudande.

I själv verket finns nämligen ingen Dislike-version av Like-ikonen som medlemmar på världens största sociala nätverkssajt kan använda för att uttrycka gillande av vänners bilder, kommentarer och annat som läggs ut. Men hackare marknadsför den med budskap som ”nu kan jag ogilla alla dumheter du publicerar”.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 96 11 tweets 85 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan