Israel/Palestina-konflikten
Västbanken närmare fullt krig
Publicerat 2007-06-16 17:12
Milismän från Fatahanknutna al-Aqsamartyrernas brigader framför en palestinsk regeringsbyggnad i Hebron på Västbanken.
AP/Nasser Shiyoukh
Ramallah/Gaza/KairoFatahmedlemmar på Västbanken gick på lördagen bärsärkagång mot islamiströrelsen Hamas som hämnd för maktövertagandet i Gazaremsan.
DN Teman i artikeln
Israel/Palestina-konflikten
- Senaste nytt
- Hamas-ursäkt för raketdöd
- Hamas berett till samtal med omvärlden
- Netanyahu: Fredssamtalen igång snart
- Hamas: Försoning med Fatah nära
- Israeliska soldater erkänner övergrepp
- Israel mördade Hamasledare
- Israel stoppar ministerbesök i Gaza
- Israel kompenserar FN för Gazakriget
- Analys
- Abbas utlyser val
- Kritiserad Abbas kämpar för överlevnad
- Pinsam kulmen på USA-diplomati
- Misslyckat USA-initiativ påverkar under lång tid
- Bytes: israelisk reträtt mot press på Iran
- Reportage
- Gaza fruktar israelisk invasion
- Världens största klänning är palestinsk
- På Västbanken spirar hoppet igen
- Utdragen strid om den heliga staden
- Ökad kritik mot Hamas i Gaza
- Ledare
- Bortom sans och vett
Efter inslag som lynchning, plundring och stormning av parlamentet växer farhågorna för att fullt krig ska utbryta även på Västbanken.
I Nablus har al-Aqsa-martyrernas brigader en Fatah-trogen milis utsatt en islamisk skola, ett kulturcenter, redaktionslokaler och välgörenhetsorganisationer med anknytning till Hamas för plundring och skadegörelse.
I det palestinska parlamentet i Ramallah förekom tumult när beväpnade män tog sig in där i vad som påminde om en stormning.
I Hebron har martyrbrigaderna jagat Hamasanhängare.
Hamas tog för ett par dagar sedan kontroll över Gazaremsan och president Mahmoud Abbas proklamerade undantagstillstånd i de palestinska områdena.
Nu lovar ekonomen Salam Fayyad, som ombetts bilda ny regering och själv inte är knuten till något av de stridande lägren, att en ny ministär som ska försöka få stopp på striderna ska presenteras under söndagen.
USA:s generalkonsul meddelade att den nya regeringen kan räkna med finansiellt stöd.
Sedan Hamasövertagandet i Gaza har bland annat presidentkansliet där vandaliserats. På lördagen nådde plundringsvågen nationalhjälten Yasser Arafats hem.
Israeliska styrkor vid gränsövergången Erez sköt varningsskott mot palestinier som försökte ta sig över gränsen för att undkomma våldet.
Israel, som även i vanliga fall kontrollerar vilka som tillåts passera mellan Gazaremsan och Västbanken, stängde gränsen helt när Hamas tog över Gazaremsan.
Ett ansenligt antal Fatah-anhängare ska dock enligt Reuters ha tillåtits att ta sig över.
Flera Hamasledare har försäkrat att Hamas inte tänker utropa en separat palestinsk stat i Gazaremsan; det skulle i praktiken ställa Gazaremsan under Hamas kontroll och Västbanken under Fatah.
Chefen för Palestinska myndighetens polisstyrkor Kamal Shaykh förbjöd på lördagen sina underlydande i Gaza att samarbeta med Hamas. Hamasmedlemmar betraktas som myterister, meddelade polischefen, som är baserad i Ramallah och stöder Fatah.
Haniya har för sin del utsett nya chefer Hamasmän för både polis och säkerhetstjänst i Gazaremsan. Dessutom har Hamas enligt Reuters förbjudit beväpnade män att bära mask, såvida de inte är i färd med attacker mot Israel.
De beväpnade islamisterna konfiskerar vapen från säkerhetspersonal i Gaza som visat lojalitet med presidenten. Tv-bilder av hur Hamasmedlemmar lynchar en milisledare med Fatah-anknytning på öppen gata avskräcker från protester.
Arabförbundet har beslutat inrätta en kommission för att granska konflikten. Egypten och Saudiarabien, som båda tidigare har medlat mellan det islamistiska Hamas och det sekulära al-Fatah, ingår i kommissionen.
Arabförbundet stödjer president Abbas. Samtidigt har förbundet uttalat stöd för det valda, Hamasdominerade parlamentet.
Men arabvärlden är delad. Libyens ledare Muammar Khaddafi uppmanar arabländerna att inte blanda sig i. Samtidigt manar han palestinierna att blåsa nytt liv i paraplyorganisationen PLO för att återskapa enighet.
Khaddafi anser att svaret på fredsfrågan i Mellanöstern är bildandet av en enda demokratisk stat, där israeler och palestinier lever tillsammans.
PLO, som leds av Abbas, betackade sig på lördagen både för fredstrevare från Hamas och för inblandning av arabiska grannländer.
Läs mer: Abbas utlyser val
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.










