Vattnet fortsätter att stiga i sjön Tangjiashan, som bildades när jordskred blockerade flera floders flöden efter maj månads förödande jordbävning i den kinesiska provinsen Sichuan.
I lördags öppnades en dräneringskanal som väntades förhindra att sjön bryter igenom sina vallar och orsakar en katastrof nedströms. Faran sades därmed vara över - men på söndagen strömmade fem gånger mer vatten in i sjön än vad man lyckades avleda, vilket väckte nya farhågor.
Soldater sköt med raketgevär mot stenbumlingar i den 475 meter långa kanalen och använde dynamit för att göra den djupare.
På söndagskvällen skakades området dessutom av ett starkt efterskalv och enligt nyhetsbyrån Nya Kina gick flera nya jordskred i bergen omkring sjön.
Enligt en militärtalesman fortsätter arbetet med att dränera sjön enligt planerna. Men det kommer att ta ytterligare några dagar innan man med säkerhet kan säga att översvämningshotet är avvärjt.
250.000 människor nedströms från sjön har redan evakuerats.