Valet i Venezuela

Venezuelas opposition lamslagen

Publicerad 2004-08-17 23:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Venezuelas president Hugo Chávez uppmanade på tisdagen oppositionen att inleda samtal om nationell försoning.

- Jag finns här i Miraflores-palatset tjugofyra timmar om dygnet, jag är inte långsint och jag är redo att förhandla närsomhelst, sade han.

Men motståndarlägret, som golvades i söndagens folkomröstning, är för omtöcknat och splittrat för att kunna företa sig något alls för närvarande.

- Folk känner det som om de övergivits av omvärlden. Sedan observatörerna, OAS (de amerikanska staternas organisation) och Jimmy Carter-centret, skrivit under på resultatet ser det hopplöst ut. Oppositionen fick inte ens så många röster som de fick signaturer på petitionen om folkomröstningen, det är inte rimligt, säger radiojournalisten Nicole Mischel till DN.

Valmyndigheten CNE förkastade dock oppositionens krav på manuell kontroll av rösterna, men sade att konkreta misstankar om fusk skulle utredas.

USA:s regering accepterade på tisdagskvällen utslaget i folkomröstningen.

- Venezuelas folk har talat och vi är beredda att gå vidare, sade UD-talesmannen Adam Ereli. Inget tyder på att oppositionen har något att hoppas på från det hållet. Det finns till och med oppositionsmummel om att USA egentligen föredrar Chávez, eftersom han har ordentlig kontroll över sin koalition, medan oppositionen saknar såväl gemensamt handlingsprogram som en ledare med bred folklig dragningskraft.

- Oppositionen måste böja sig för resultatet. Låt oss nu regera i fred, tids nog blir det val och då kan våra motståndare fresta lyckan igen. Men nu får det vara slut med manövrer och tjuvtricks, sade vicepresidenten José Vicente Rangel på tisdagkvällen.

Han sade också att regeringen nu skall lägga fram en plan för att pressa ned arbetslösheten, som närmar sig 20 procent. Oljeintäkterna, som lindrat budgetunderskottet, skall spenderas på väg- och bostadsbyggande i offentlig regi.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 126 11 tweets 115 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan