Hårda ord om Syrien i FN

Uppdaterad 2012-02-13 20:21. Publicerad 2012-02-13 10:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Arabförbundets förslag om en fredsbevarande styrka i Syrien både välkomnades och ifrågasattes dagen efter att idén presenterats. Den syriska regimen valde att ignorera förslaget.

Storbritannien välkomnade tanken på en FN-stödd fredsstyrka i Syrien. Omvärlden kan dock inte gå in förrän en vapenvila redan etablerats, sade utrikesminister William Hague.

"En sådan styrka kan spela en viktig roll för att rädda liv, under förutsättning att Assad-regimen upphör med våld mot civila, drar tillbaka sina styrkor från städer och samhällen, och upprättar en trovärdig vapenvila".

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov sade att man "studerar" Arabförbundets förslag.

Även Lavrov betonade behovet av "något som liknar en vapenvila".

– Om en fredsbevarande insats ska placeras ut måste värdlandet ge sitt godkännande.

Senare under dagen – när FN:s generalförsamling möttes – riktade människorättskommissarien Navi Pillay hård kritik mot den syriska regimen.

– Arten och graden av övergrepp som den syriska armén stått för indikerar att brott mot mänskligheten sannolikt begåtts, sade hon och slog sedan fast att säkerhetsrådets misslyckande med att anta en resolution uppmuntrat Damaskus att ytterligare öka våldet och genomföra en "urskillningslös attack" mot staden Homs.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 134 11 tweets 123 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan