Vit jul — och resekaos — i Europa

Publicerad 2009-12-21 16:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ta mig hem till jul, lyder nödropet från tusentals resenärer runt om i Europa — strandsatta på flygplatser och järnvägsstationer på grund av de senaste dagarnas snö och kyla.

I sydöstra Frankrike stod två miljoner utan el på måndagen, sedan det regionala elbolaget tvingats stänga av strömmen för att undvika ett större sammanbrott.

Från Polen uppgavs samtidigt att dödssiffran för helgens köldknäpp stigit till 42, mestadels hemlösa, i ned till 20-gradig kyla.

Dödsfall på grund av kylan och i väderrelaterade olyckor har också rapporterats från Tyskland, Österrike och Frankrike. I Wales var skolorna stängda på måndagen och i Spanien ställde arrangörerna in en fotbollslandskamp mellan Ecuador och Peru.

Och från en lång rad flygplatser och järnvägsstationer över hela kontinenten meddelades det om fortsatta problem med inställda resor och strandsatta resenärer.

I Frankrike kallades Guillaume Pepy — ordförande för såväl statsjärnvägarna SNCF som för det brittisk-fransk-belgiska Eurostar — upp till president Nicolas Sarkozy för att förklara turerna kring Eurostars inställda tågtrafik under Engelska kanalen.

Enligt presidentkansliet beordrade Sarkozy helt sonika att trafiken ska återupptas från och med tisdagen. Strax därpå hette det från Eurostar att viss trafik kan komma igång redan då, men att normal tidtabell knappast är aktuell förrän på juldagen.

Hittills har 40.000 resenärer drabbats av att Eurostar står stilla. Många av dem befarar nu att de inte kommer att hinna hem till jul, särskilt med tanke på hur svårt det kan vara även i normala fall att få tag i allehanda resebiljetter under jultrafiken.

- Vi hade det bra i London, men nu har jag fått nog, suckar 49-åriga belgiskan Sonia Van Waelam, strandsatt på St Pancras järnvägsstation i London.

- Det är irriterande och frustrerande, särskilt så nära inpå jul. Om tåget inte fungerar så må det väl vara så — men varför kan de inte bygga tåg som fungerar i kylan? undrar 24-årige britten Daniel Hill i Paris.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 134 11 tweets 123 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan