Valet i Vitryssland

Vitrysk oppositionspolitiker gripen

Publicerad 2006-07-26 20:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vitrysslands främste oppositionsledare, Alxander Milinkevich, greps på onsdagen av polis.

Det rapporterar nyhetsbyrån Reuters från Minsk.

Milenkevich, som representerar en liberal västvänlig linje, var President Alexander Lukasjenkos främste rival under presidentvalet. Han stoppades av polisen då han körde bil utanför huvudstaden Minsk. Därefter greps han.

Milenkevichs talesman Pavel Mozheiko berättade för Reuters på telefon att han själv och oppositionsledaren hölls på en polisstation.

- Vi har ingen aning om varför vi är kvarhållna, sade Pavel Mzheiko.

En annan oppositionspolitiker, Alexander Kozulin, dömdes för två veckor sedan till 5 och ett halvt års fängelse för att ha organiserat demonstrationer efter valet. Kozulin och hans anhängare hävdade att valet, genomförts med valfusk. Enligt det officiella valresultatet hade Lukasjenko fått 83 procent av rösterna.

EU och USA hävdade också att valet fusk.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 134 11 tweets 123 rekommendationer

Foto: AFP

Laziokaptenen har gripits i polisrazzia

Skandal – uppgjorda matcher. Lazios lagkapten Stefano Mauri greps och flera andra serie A-spelares hem genomsöktes av polis under måndagsmorgonen.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan