Foto: Scanpix Sängkamrat för mången vuxen?

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vuxna britter sover gärna med teddybjörnar

Mer än en tredjedel av vuxna britter håller om en teddybjörn när de ska somna in – och den brittiska ”snittnallen” är 27 år gammal. Uppgifterna kommer från en undersökning beställd av hotellkedjan Travelodge.

Att sova med en ”tröstande och lugnande” nalle är ett fint sätta att runda av dygnet med, enligt en fjärdedel av de 6.000 vuxna britter som medverkade i undersökningen, skriver brittiska sajten Orange News.

Undersökningen var beställd av den brittiska grenen av Travelodge. I USA har Travelodgehotellen ofta profilerat sig sedan lång tid tillbaka med att erbjuda åtminstone ett rum där inredningen går i nallebjörnsstil.

Travelodge i Storbritannien hävdar att man sedan tidigare har klara indikationer på att vuxna är svaga för teddybjörnar. Företagets talesperson Shakila Ahmed uppger att av alla kvarglömda nallar på rummen har en betydande del tillhört vuxna män och kvinnor, längtande personer som hört av sig när saknaden blivit för stor.

Läs mer: Stärkande semester för din älskade nalle

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 141 11 tweets 130 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan