Svininfluensan kan utvecklas till en pandemi. Det sade WHO-chefen Margaret Chan på lördagen efter ett extrainsatt expertmöte. Organisationen påpekade dock att utvecklingen är osäker.
På lördagen höll WHO ett internationellt expertmöte för att diskutera det dödliga influensavirus som spårats i Mexico och USA. Inför mötet sade Chan att läget är allvarligt och "behöver övervakas noga".
Då samrådet avslutats kom beskedet att viruset kan komma att orsaka en pandemi. Samtidigt konstaterades dock att ingen vet hur den framtida utvecklingen ser ut.
På bara ett dygn har 20 av 68 dödsfall kunnat härledas till det tidigare okända viruset och antalet smittade i Mexiko uppges uppgå till ett tusental. Värst drabbat är tjugomiljonersstaden Mexico City där köerna ringlat långa till apoteken där skyddsmaskar finns att tillgå. Dagis och skolor har hållits stängda och folk uppmanats att hålla sig borta från allmänna platser.
Sju fall har också upptäckts i de amerikanska delstaterna Texas och Kalifornien, men dessa anses vara lindriga.
Det tidigare okända viruset beskrivs som en muterad form av svininfluensa, en sjukdom som normalt sett bara smittar från gris till människa. I Mexiko förefaller smittan dock ske direkt mellan människor, något som oroar smittskyddsexperter i USA.
- Situationen är unik. Självklart är vi mycket oroade, sade en talesman för den amerikanska smittskyddsmyndigheten CDC redan innan WHO kom med sitt uttalande.