Hade Wikileaks funnits 2001, då hade 11 september-katastrofen kanske kunna ha undvikts. Det säger flera av just de FBI-agenter som förgäves försökte varna för den kommande flygattacken.
Agenterna, som vid tiden arbetade på en FBI-division i Minneapolis, var tidigt ute med varningar för kommande terrordåd där flygplan skulle användas som vapen i en terrorattack mot New York.
Två av dem, Coleen Rowley and Bogdan Dzakovic, går nu ut i tidningen Los Angeles Times och ställer frågan: Om Wikileaks funnits 2001 hade de enskilda FBI-agenterna kunnat få ut sina varningar och terorier om en kommande attack, och på det viset hade kanske en attack undvikits?
Anledningen att de just skulle vänt sig till en organisation som Wikileaks och inte till någon tidning eller tv-kanal är flera. Dels menar de att Wikileaks gjort sig kända för att publicera trots att organisationen utsätts för svidande kritik och dels att Wikileaks på ett suveränt sätt kunnat skydda sina källor, vilket är avgörande för om FBI-agenterna skulle ha avslöjat hemlig information till allmänheten.
De beskriver hur FBI kunde gripa några av de terrorister som senare skulle ha flugit planen, hur FBI:s inre byråkrati och chefers likgiltighet inför deras uppgifter hindrade deras arbete i fallet.
Agenterna i fråga hade också tips från instruktörer från en flygskola, som blivit misstänksam. I ett fall beskriver agenterna hur en FBI-tjänsteman, i slutet av augusti 2001, just varnat specifikt för en kommande attack i form av ett passagerarplan som skulle krascha in i World trade center, utan att något skedde.
Coleen Rowley and Bogdan Dzakovic menar att Wikileaks kunnat spela en avgörande roll för de agenter som vid den här tiden var fruktansvärt oroliga och frustrerade över sina ”överordnades likgiltighet”.
De beskriver också en situation där alla FBI-anställda som arbetade med det här fallet fastnat i ett ”förbryllande och hopplöst etiskt dilemma”.
Samtidigt som deras chefer utfärdade varningar mot dem för att vända sig till medierna med sina uppgifter kände många ett starkt behov av att allmänheten borde skyddas bättre.