Wikileaks

Wikileaksuppgifter: Kinas ledare låg bakom Googleattack

Uppdaterad 2010-12-05 00:19. Publicerad 2010-12-04 23:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Attacken mot sökmotorjätten Google för ett år sedan genomfördes på order av Kinas högsta politiska ledning. Det framgår av dokument som gjorts tillgängliga av Wikileaks, skriver New York Times och The Guardian på lördagen.

Bland dokumenten finns flera som berör hackerattacker från Kina mot databaser hos den amerikanska regeringen. En av dessa, som enligt New York Times tidigare inte varit känd, inträffade i november 2008 och riktade sig mot en amerikansk myndighet. Hackarna lyckades komma över 50 megabyte av epostmeddelanden samt en fullständig lista med användarnamn och lösenord.

Vilka som utförde dessa attacker framgår inte av de telegram som Wikileaks publicerat, skriver tidningen. Däremot hade den amerikanska ambassaden i Peking uppgifter om att attacken mot Google i december 2009 hade samordnats av högt uppsatta medlemmar av den kinesiska politbyrån.

Det var efter den attacken som Google beslutade sig för att lämna Kinas fastland och flytta till Hongkong.

Trots att såväl Google som den amerikanska regeringen misstänkte att de kinesiska myndigheterna låg bakom attacken valde man att tiga om detta.

Dokumenten visar också att Kina krävde att Google skulle ersätta sina bilder på Google Earth med suddigare versioner när dessa visade kinesiska myndighetsbyggnader. Det visar telegram från den amerikanska ambassaden i Peking som Wikileaks publicerat, skriver New York Times.

Bland de många telegram som nu offentliggjorts finns flera som visar på det kinesiska ledarskapets oro för de uppgifter som Google gjort offentliga. Bland annat krävde kinesena att sökmotorjätten skulle ta bort alla uppgifter om exempelvis Dalai Lama, Tibet, Taiwan och massakern på Himmelska Fridens Torg 1989. Men genom en länk på sin kinesiska söksajt kunde den som ville också komma åt en icke-censurerad version av Google.

Men när de kinesiska myndigheterna vände sig till den amerikanska ambassaden med krav på att censurera satellitbilder utlagda på Google Earth svarade en diplomat att Google var ett privat företag och allt han kunde göra var att föra kinesernas önskan vidare till Washington.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 178 21 tweets 157 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.