Xi Jinping stiger i graderna

Uppdaterad 2010-10-18 17:40. Publicerad 2010-10-18 12:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kinas vicepresident Xi Jinping stiger allt tydligare fram som landets näste ledare.

57-årige Xi utsågs på måndagen av Kommunistpartiet till viceledare även för den mäktiga militärkommissionen, som styr landets armé, Folkets befrielsearmé. Därmed anses vägen klar för honom för att kunna ersätta den nuvarande ledaren Hu Jintao, när han lämnar sina uppdrag under de närmaste åren.

– Kommunistpartiet följer fortfarande Mao Zedongs tradition om att ”all makt växer ur gevärspipan”. Nu när Xi Jinping har blivit vice ordförande är successionen ordnad. Det här betyder definitivt att han kommer att bli (partiets) generalsekreterare 2012 och sedan president 2013, sade analytikern Willy Lam vid Chinese University of Hong Kong till AFP.

Xi Jinping – som besökte Sverige i mars i år – har varit partichef i de ekonomiskt viktiga provinserna Fujian och Zhejiang och kortvarigt även i Shanghai under ett halvår 2007. Han är gift med en känd sångerska, Peng Liyuan, och räknas som en av landets ”kommunistiska prinsar”, i och med den framskjutna positionen för hans far Xi Zhongxun (1913–2002) som var revolutionshjälte, regeringsmedlem och guvernör.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP Inte mannen.

Föll ur linbana – skadades svårt

Var på äventyrscentrum med ungdomsgrupp. En man i 30-årsåldern skadades svårt när han föll ur en linbana på ett äventyrscentrum utanför Bengtsfors.

Foto: AP

IMF-chef slipper Tapiehärva – nästan

Christine Lagarde åtalas inte. Domstolen håller ändå dörren öppen för formella anklagelser mot en av världens mäktigaste kvinnor.