Foto: Reuters

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Yngsta ensamseglaren jorden runt

Publicerad 2009-08-27 18:01

En 17-årig brittisk pojke har blivit den yngste som seglat ensam jorden runt. Mike Perham gick på torsdagen i mål mellan Lizard Point i Storbritannien och Ushant i Frankrike. Samtidigt försöker en endast 13-årig flicka i Nederländerna få myndigheternas tillstånd att ensam segla jorden runt.

Mike Perham var bara var 16 år när han gav sig iväg från Portsmouth på den engelska sydkusten - den klassiska hamnen för världsomseglare.

Han hade tänkt att göra den traditionella seglingen non-stop ensam runt världens fem stora kap – Sydafrikas sydligaste udde Kap Agulhas, Australiens sydvästspets Kap Leeuwin, Southeast Cape på Tasmanien, Soutwest Cape på Nya Zeelands sydö och det legendariska Kap Horn.

Men tekniska problem på den stora 50-fotaren gjorde att han var tvungen att gå i hamn för reparationer i Portugal, Gran Canaria, Kapstaden, Tasmanien och i Auckland.

Han gick inte heller runt den legendariska Kap Horn utan hem via Panamakanalen.

Detta har gjort att Guinness rekordbok inte anser att Perham gjort en riktig ensamsegling jorden runt utan istället ”med assistans”.

Det finaste rekordet i seglarvärlden är att segla ensam jorden runt utan att gå i land - något som gjort den unga brittiskan Dame Ellen MacArthur världsberömd. Hon hade länge rekordet för den snabbaste seglingen ensam jorden runt.

Mike Perham har dock seglat ensam jorden runt och står nu som den yngste hittills.

”Jag har gjort det, jag har genomfört min dröm och det känns fantastiskt”, förklarade Perham när han på torsdagsmorgonen gick över mållinjen mellan Storbritannien och Franskrike, eskorterad av det brittiska örlogsfartyget ”HMS Mersey”.

Den brittiske marinchefen, First Sealord Sir Mark Stanhope, uttryckte i ett meddelande till Mike Perham sin beundran:

”Det är en remarkabel och inspirerande bedrift av en så ung person.”

Perham förklarar för brittiska BBC att han aldrig tvivlade på att han skulle lyckas:

- Det fanns dock enstaka ögonblick då jag undrade vad jag höll på med, men man reder ut det och kan fortsätta.

En 13-årig flicka från Nederländerna försöker nu få myndigheternas tillstånd att starta en ensamsegling jorden runt. De sociala myndigheterna har lyckats ta ifrån flickans föräldrar vårdnaden, eftersom man anser att seglingen är för farlig.

Flickan försöker nu få ett nyzeeländskt pass för att istället starta sin segling från en nation mer positiv till segling.

Totalt har inte fler än 250 personer seglat ensamma jorden runt, och betydligt färre ensamma utan att gå iland.

Den förste som lyckades segla ensam non-stop jorden runt var engelsmannen Robin Knox-Johnson i slutet av 60-talet.

Den förste svensk som seglade ensam jorden runt var Göran Cederström i Laurin 28:an ”Tua-Tua” på 70-talet.

Ingen svensk har seglat ensam jorden runt utan att gå i land.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 187 21 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.