Nordkorea

Ytterligare ett försök att pressa USA till eftergifter

Publicerat 2009-05-25 21:47

Måndagens kärnvapenprov är ett uttryck för att den nordkoreanske ledaren Kim Jong Il har mejslat ut tekniken sedan han efterträdde sin far Kim Il Sung som dog 1994.

Provet ingår i ett upptrappat mönster av provokationer riktade mot amerikanska presidenter, från Bill Clinton via George Bush och nu till Barack Obama.

Upptrappningen gäller även denna vår då Nordkorea skjutit upp en missil som fått FN att protestera, satt i gång en plutoniumfabrik igen, gripit två amerikanska journalister och satt stopp för vidare förhandlingar om nationens kärnvapenprogram.

Det handlar av allt att döma om samma gamla metod för att försöka pressa USA på nya pengar och eftergifter.

Förra gången, efter kärnvapenprovet den 9 oktober 2006, tvingades den dåvarande Bushadministrationen förhandla direkt med Nordkorea.

Det slutade med ett avtal där Kim Jong Il i utbyte mot att stoppa landets kärnvapenprogram fick mat och olja, utöver löften av USA att stryka landet från listan över stater som sponsrar terrorism.

Den överenskommelsen är historia. Förhandlingarna bröt samman, som förhandlingar så ofta brutit samman när Nordkorea varit en part.

Den här gången är överraskningseffekten borta. Det var kanske oväntat att nationen så snart skulle ge sig på ett nytt kärnvapenprov, men att det skulle komma är ingen överraskning för Nordkoreaexperter.

Signalen som Kim Jong Il vill sända är att Nordkorea raskt marscherar mot att bli en kärnvapennation. Landet tros förfoga över mellan sex och tolv kärnstridsspetsar.

Under de senaste månaderna tycker sig utländska militära experter, som tagit del av underrättelseuppgifter, se allt fler tecken på att nationen lyckats göra dessa laddningar så små att de nu kan monteras på medeldistansmissiler och skjutas upp.

Därmed har Nordkorea skaffat sig ett hotfullt vapen mot japans-ka och sydkoreanska städer.

Från Pyongyang har hörts kritik: Obama är inte ett dugg bättre än Bush.

Fördömandet från FN efter missiluppskjutningen tidigare i vår irriterar Nordkorea och har tagits som förevändning att säga nej till förhandlingar om sitt kärnvapenprogram.

Där står konflikten i dag. Hårdare sanktioner kan vänta, men troligen blir de inte så hårda som USA, Japan och Sydkorea vill eftersom Kina, Nordkoreas närmast lierade, brukar motsätta sig sådana.

Vad mönstret hittills också visat är att Nordkorea efter en kraftig markering återvänt till förhandlingsbordet. Där, med Kina, USA, Ryssland, Japan och Sydkorea, kan kanske även denna gång nya avtal tecknas, men frågan är i så fall då hur länge de kommer att gälla.

Läs mer: Hårda tag mot kapitalism

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 98

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.