Mugabes Zimbabwe

Zimbabwe-samtal strandade

Publicerad 2008-09-04 14:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De sönderslagna flagorna av Zimbabwes ekonomi skulle restaureras genom samarbete. Men förhandlingarna har strandat. Därför uppges oppositionen lämna Robert Mugabe att ensam försöka bilda en stabil regering.

Det skriver sydafrikanska the Mail & Guardian på torsdagen. Enligt tidningen handlar uppbrottet om en maktkamp, där ledaren för Movement for democratic change, Morgan Tsvangirai, ska ha känt sig illa behandlad av under överläggningarna.

Tidigare har president Robert Mugabe godkänt utnämningen av honom till premiärminister - men nu när inflytandet ska delas ser läget förtvivlat ut mellan parterna. Bägge hjävdar att de rättmätigt valts demokratiskt av folket, och Tsvangirai kräver medbestämmanderätt i all form av beslutsfattning. Vilket inte ser ut att förverkligas.

- Vi har förlorat allt hopp om en lyckad utgång av processen, så nu ställer vi oss utanför den, säger en icke namngiven källa i Tsvangirais närhet.

Tidigare har Sydafrikas Thabo Mbeki försökt medla, men MDC vill nu istället att FN och de afrikanska staternas egen union, går in och räddar Zimbabwe ekonomiskt. Landet drabbades av hyperinflation tidigare i våras.

Robert Mugabe riktade nyligen ett ultimatum till Morgan Tsvangirai; "får vi inte till stånd en överenskommelse före torsdag, blir det ingen alls", löd budskapet då. Och det sistnämnda scenariot verkar vara vad som gälelr.

- Hur i all världen ska man kunna tvinga fram någonting sådant här? Vi tänker inte låta oss mobbas för att gå med på Mugabes villkor, säger en talesperson för MDC till The Mail & Guardian.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar EU-kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.