Svininfluensan
190-tal biverkningar av vaccinet
Publicerat 2009-10-21 22:01
Från och med torsdagen lägger Läkemedelsverket varje vecka ut alla rapporterade biverkningar av vaccinet mot svininfluensan på sin hemsida. Hittills har ett 190-tal biverkningar anmälts till myndigheten.
Svininfluensan
- Senaste nytt
- Få nya fall av svininfluensa
- Svininfluensan anses allt ofarligare
- 45-åring svårt sjuk i svininfluensa
- WHO granskar influensalarm
- Svinfluensan blir kvar för gott?
- Influensan minskade under julen
- Över 10.000 dödsfall i svininfluensa
- Svininfluensan fortsätter ned
- Ännu en död i influensan
- Fuskfakturor på svininfluensavaccin
- Bakgrund
- Så vet du om du behöver söka vård
- 30 frågor och svar om svininfluensan
- Feber och problem med luftvägarna symtom på smittan
- Så planerar ditt län för massvaccinering
- Svininfluensan - frågor och svar
Mer än en halv miljon doser av influensavaccinet Pandemrix har skickats till landstingen. Flera tusen svenskar har fått vaccinet och nu kommer anmälningar om biverkningar till Läkemedelsverket.
Hittills har myndigheten fått in mer än 190 rapporter från både sjukvården och privatpersoner. Allra vanligast är smärta i armen. Sen kommer milda influensasymtom som feber, muskelvärk, magont, huvudvärk, yrsel och trötthet.
– Det är vanliga biverkningar efter influensavaccin och det är vad vi hade väntat oss, säger Gunilla Sjölin Forsberg som är chef för läkemedelssäkerhet på Läkemedelsverket.
Enligt vaccintillverkaren Glaxosmithkline får ungefär en av tio vaccinerade besvär, vilket är något fler än för vanligt säsongsinfluensavaccin. Det beror på ett ämne i vaccinet som triggar i gång immunförsvaret.
Läkemedelsverket utreder också ett dödsfall som har skett efter en vaccination.
– Det är en hjärtsjuk person i Västernorrland som har fått en misstänkt hjärtinfarkt. Hittills har vi inte hittat något stöd för att dödsfallet har samband med vaccinsprutan, säger Gunilla Sjölin Forsberg.
Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård
Visar 1-10 av 154. Per sida:
Vad jag har läst och hört så är det ingen som pratar om möjlig anleding till att det varit unga och friska människor som blivit allvarligt sjuka vilket jag tror mycket väl skulle kunna bero på att dessa personer kanske ej har haft speciellt många infektioner i sina dagar och därför ej byggt upp ett eget immunförsvar. Min slutsats blir av detta att ju mer vaccin vi pumpar i oss desto mindre egen motståndskraft får vi och det vill inte jag inte utsätta mig för. Tror det bara är bra för kroppen att genomgå olika infektioner för då har man ett bättre självförsvar när det kommer nya influensor.
Motståndare till vaccin, 12:04, 28 oktober 2009. Anmäl
Ni som inte vaccinerat er och sedan insjuknar, betalar ni er sjukvård själva?
Marwin, 13:02, 26 oktober 2009. Anmäl
Jag tycker att det är märkligt att alla myndigheterna har nu bestämde förbud mot amalgam pga des kvicksilver innehållet men samtidigt titar genom fingrarna när det nu tillåts att spruta den ännu giftigare etylkvicksilvret direkt in i blodomloppet. Än så länge kan man välje att lita på läkemedelindustris bekostade förskningar och de som upprepar deras resultat eller oberörande förskningar som visar tydliga och farliga biverkningar. Att stå emot hela propagana maskinen är inte lätt men det gör bara de fritänkande.
munch, 20:44, 24 oktober 2009. Anmäl
Vem tar ansvaret för de som dör av vaccinet? Det har propagerats vitt och brett för sprutorna från politiker, läkare och ja media. Vem tar ett steg fram och erkänner deras del i de 2 dödsfallen? De blev säkert lovade att allt skulle bli bra och att de aldrig skuller bli sjuka av svininfluensan nåja rätt på det sista ivarjefall. Det är dags att utkräva ansvar för detta debakel!!
Förresten..., 15:23, 23 oktober 2009. Anmäl
191! Biverkningen ni glömde dödsfall! Nu har 2 personer dött av vaccinet lika många som dött av svininfluensan, fin odds men svininfluensan har ju "härjat" i månader medan vaccinering startat alldeles nyligen. Oddsen att överleva ligger därmed högs på de som inte tar vaccinet däribland mig.
Frisk och kry utan tillsattser, 15:20, 23 oktober 2009. Anmäl
Ni som säjer att det ej finns biverkningar ljuger ju. Det kan ni inte veta efter en eller två dagar. Dumhet ingen ursäkt! politisk korrekthet är det inte heller! Ni resonerar som nazister på 30 talet!
Inga biverkningar??, 12:56, 23 oktober 2009. Anmäl
Jag har vaccinerat mig. Blev lite öm när jag tryckte på armen, gick över på nån dag. Ingen som helst annan biverkan. Jag mår super.
Basera inte er åsikt på mitt meddelande.
Varför kan inte läkemedelsindustrin vara ärlig och tala om vaccinets innehåll? Ta gärna del av åsikterna på www.drmercola.com
GA, 20:04, 22 oktober 2009. Anmäl
@CIS: Se upp med vad du önskar! Det kan mycket väl vara någon du älskar som tar sprutan och som sen råkar illa ut.
Och vilken perversion av statistik har du använt för att komma fram till en så bisarr slutsats?
AA, 18:49, 22 oktober 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.












