Algblomningen

Algblomning följs i realtid

Publicerad 2010-06-07 17:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ett nytt fartyg övervakar algblomningen runt de svenska kusterna vilket ska ge bättre prognoser, tror SMHI. Men än blommar inte Östersjön.

– Det är kallare än normalt i vattnet, ungefär två grader jämfört med förra året den här tiden, säger Sture Nellbring, marinbiolog vid länsstyrelsen i Stockholm.

Det är omkring 13 grader i vattnet och vädret kommer att vara ostadigt framöver.

– Så det är inte troligt att det händer något den här veckan.

Mätinstrument har installerats ombord på ett av rederiet Transatlantics fartyg som trafikerar Östersjön och Västerhavet. Data skickas var 20:e sekund från fartyget.

– Vi kan hela tiden följa vad som sker i havet vad gäller alger, salthalt, temperaturer och så vidare, säger Henrik Lindh, driftansvarig på SMHI.

Och det innebär en betydligt större mängd observationer i nord-sydlig riktning genom Östersjön.

Systemet är redan i drift. Nu handlar det om att utvärdera systemen innan informationen finns på SMHI:s hemsida.

Koldioxidhalten ska också mätas i vattnet: höga halter försurar haven.

– Det påverkar exempelvis kalkbildningen i organismerna. Man är rädd för att många djur inte kan föröka sig i framtiden om de inte kan bilda tillräckligt med kalk, säger Lindh.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 230 21 tweets 209 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.