Antibiotika – en tusenårig tradition?

Publicerad 2010-09-01 13:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nubierna i nuvarande Sudan verkar redan för millennier sedan regelbundet ha använt sig av antibiotika, troligtvis i öl, för att hålla hälsan.

Amerikanska forskare har upptäckt det hittills starkaste beviset för att antibiotika, som officiellt upptäcktes 1928, var vardagsmat för nästan 2 000 år sedan.

Forskarna från Emory University skriver på sin blogg att användningen var ett medvetet sätt att behandla sjukdomar och att det under antiken var en utbredd kunskap som ärvdes ned genom generationer.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.