Självmord

Antidepressiva medel förebygger självmord

Uppdaterad 2012-03-23 16:52. Publicerad 2010-09-15 09:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Antalet självmord bland vuxna har minskat kraftigt i Sverige. Förklaringen är de antidepressiva läkemedlen. En ny studie visar att de förebygger självmord. (Senare drogs studien tillbaka – se nedan).

År 1990 tog nästan 2.000 personer livet av sig. Antalet har sedan sjunkit med omkring 30 procent till 1. 400 självmord per år.

Under samma tid har användningen av antidepressiva läkemedel ökat dramatiskt bland vuxna. Forskaren Göran Isacsson vid Karolinska universitetssjukhuset i Huddinge har tidigare gjort uppskattningen att mellan 500 och 600 självmord förhindras i Sverige varje år tack vare läkemedlen.

Nu har han tillsammans med sina kolleger undersökt om det verkligen är personer som har behandlats med antidepressiva läkemedel som har räddats från självmord. De granskade samtliga provsvar från den rättstoxikologiska undersökningen av nästan 19 000 självmord mellan åren 1992–2003.

De har intresserat sig för den grupp av svårt deprimerade som någon gång hade varit inlagda på en psykiatrisk klinik åren före självmordet. De var mest sårbara och kan därför antas vara överrepresenterade bland självmorden med spår av antidepressiva läkemedel i kroppen. Men så var inte fallet.

De som hade vårdats för depression var i stället underrepresenterade. Patienter som hade fått sjukhusvård med andra diagnoser än depression, till exempel schizofreni, hade betydligt oftare antidepressiva läkemedel i kroppen vid självmordet.

– Slutsatsen vi drar av denna paradox är att de deprimerade förvisso har fått antidepressiva läkemedel, men att de därför också begått självmord i mindre utsträckning. Vi kan inte hitta någon annan förklaring, säger Göran Isacsson.

Han menar att många blir provocerade av att höra att depression är en dödlig sjukdom och att självmord kan förebyggas med läkemedel.

– Därför är det viktigt att visa att antidepressiva läkemedel verkligen förebygger självmord.

Studien är publicerad i tidskriften Acta Psychiatrica Scandinavia.

Fotonot tillfogad den 23 mars 2012:

Tidskriften Acta Psychiatrica Scandinavia drar på författarnas begäran tillbaka en studie från 2010 som visade att antidepressiva läkemedel skyddar mot självmord. Forskaren Göran Isacsson vid Karolinska universitetssjukhuset hade tillsammans med sina kolleger granskat de rättstoxikologiska provsvaren från nästan 19. 000 självmord åren 1992–2003. Nu har forskarna upptäckt en felkodning i en databas. Det påverkade resultatet så att det inte längre går att dra slutsatser om huruvida antidepressiva skyddar mot självmord eller ej.

– Det går inte att dra några slutsatser om att läkemedlet skyddar mot självmord, men inte heller att det ökar risken. Vi har därför bett att tidskriften drar tillbaka studien, säger Göran Isacsson.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 230 21 tweets 209 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.